Orban: Macaristan'ın geleceği Çin'le ilişkilere dayanıyor

2019-04-25 20:09:14

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la görüştü.

Xi Jinping, 2017'de Çin ve Macaristan'ın kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurduğunu hatırlattı.

Bu yıl Çin ve Macaristan'ın diplomatik ilişkide 70. yıldönümünü kutladıklarını dile getiren Xi Jinping, üst düzey temasları sürdürerek, karşılıklı saygı ve güveni artırmaları gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping, beşeri kültürel temasları genişleterek halklar arasındaki iletişimi teşvik etmelerinin önemine de işaret etti.

Xi, Çin'in Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle yürüttüğü işbirliğinin, Çin-Avrupa ilişkilerinin önemli bir unsuru olduğunu belirterek, bu süreçte Macaristan'ın daha fazla rol oynadığını görmek istediklerini ekledi.

Viktor Orban, diplomatik ilişkinin kurulmasından bu yana geçen 70 yılda elde edilen olağanüstü dostluğa büyük önem verdiklerini ve Çin'in kalkınma yolunda kaydettiği büyük başarıları takdirle izlediklerini dile getirdi.

Viktor Orban şu ifadeleri kullandı:

“On yıl önce bunun farkına varmıştım: Macaristan'ın geleceği büyük ölçüde Çin'le ilişkilere dayanıyor. Dünyanın mevcut karmaşık yapısında Çin'in daha olumlu rol oynayacağına inanıyoruz. Kuşak ve Yol bir tehdit değildir, fırsattır. Macaristan kararlılıkla Kuşak ve Yol'a destek veriyor ve katılıyor.”

Viktor Orban, Çin'in yüksek teknolojik gelişmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, gerek 16¬+1 çerçevesinde gerekse genel olarak Avrupa-Çin ilişkilerinde aktif rol almaya hazır olduklarını kaydetti.

Öte yandan Çin Başbakanı Li Keqiang da Viktor Orban'la bir araya geldi.

Li Keqiang, Çin ve Macaristan'ın yeni endüstriler ve yeni ekonomik alanlarda geniş kalkınma vizyonuna sahip olduğunu söyledi.

Çin-Macaristan ortak girişiminin, Macaristan-Sırbistan demiryolunun Macaristan bölümü ihalesini kazanmasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Li Keqiang, projeyi şeffaflık içerisinde ve uluslararası standartlara uygun olarak hayata geçireceklerini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor