Xi, Filipinler Devlet Başkanı Duterte'yle bir araya geldi

2019-04-25 16:30:11 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'yle bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede, Çin ile Filipinler arasındaki ilişkilerin son üç senede büyük ilerleme kaydederek, yeni bir aşamaya girdiğine işaret etti.

Çin ve Filipinler'in iyi komşuluk ve dostluk ilişkisini kararlı şekilde sürdürmesinin iki ülke halkının beklentilerine uygun olduğu gibi, her iki ülke için de tek doğru tercih anlamına geldiğini dile getiren Xi, ikili ilişkileri Duterte'yle beraber stratejik bakımdan ve uzun vadeli açıdan doğru yola yönlendirmeyi sürdüreceklerini belirtti.

Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Duterte'nin ileri sürdüğü inşaat planıyla yüksek derecede uyumlu ve iki taraf arasındaki işbirliğinin ise son derece verimli olduğunu ifade etti.

İki tarafın verdiği taahhütleri yerine getirerek, Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarı savunması ve denizdeki işbirliğini güçlendirmesi gerektiğinin altını çizen Xi, Çin'in ayrıca uyuşturucu ve terörle mücadele konularında Filipinler'e destek vermeye devam edeceğini kaydetti.

Duterte ise konuşmasına, “Çin'e barış ve kalkınma için geldim.” ifadesiyle başladı.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünü ve Çin'de kaydedilen büyük başarıları tebrik eden Duterte, Kuşak ve Yol'un inşa projelerine tam güven beslediğini vurguladı.

Duterte, Kuşak ve Yol işbirliğinin getirdiği fırsatlardan yararlanarak, kalkınma hedeflerine ulaşmak için çabalayacaklarını söyledi.

Duterte ayrıca, ikili ilişkilerde olumsuz etkilerden kaçınmak amacıyla denizdeki sorunları uygun şekilde çözmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İki lider görüşmeden sonra iki taraflı işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor