Xi Jinping, Sırbistan ve Kenya liderleriyle görüştü

2019-04-25 15:58:50 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Beijing'de Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic ve Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ile ayrı ayrı görüştü.


Xi, Aleksandar Vucic ile yaptığı görüşmede, Çin ile Sırbaistan arasında 2016 yılında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulmasından bu yana, bütün alanlardaki işbirliğinin istikrarlı şekilde ilerlediğine ve karşılıklı siyasi güvenin daha da arttığına işaret etti.


Sırbistan'ın Kuşak ve Yol güzergahındaki önemli bir ülke olduğuna dikkat çeken Xi, iki tarafın karşılıklı yarara dayalı işbirliğini derinleştirerek, iki ülke halkına daha fazla fayda getirmesi gerektiğinin altını çizdi.


Aleksandar Vucic ise, ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yıldönümünü kutladı. Sırbistan'ın Kuşak ve Yol işbirliğine aktif şekilde katıldığını dile getiren Vucic, Çin'in yardımıyla inşa edilen birçok önemli işbirliği projesinin Sırbistan'ın ekonomik gelişimine büyük destek verdiğini vurguladı.


İki lider görüşmeden sonra bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Xi, Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'yla yaptığı görüşmede ise, Kenyatta'nın Çin-Kenya ve Çin-Afrika işbirliğine yönelik asılsız suçlamaları defalarca yalanlamasını takdirle değerlendirdiklerini kaydetti.


Kenya'nın Çin'le Kuşak ve Yol işbirliği mutabakatını ilk imzalayan ülkelerden biri olduğuna işaret eden Xi, Çin'in Kenya'la Kuşak ve Yol'u beraber inşa etmeyi arzuladığını aktardı.


Xi, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'ndeki sonuçları hayata geçirerek, Çin-Kenya ve Çin-Afrika işbirliğindeki olumlu eğilimi korumaya hazır olduklarını belirtti.


Xi ayrıca, Çin'in, iki ülke arasındaki kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini güçlendireceğini, demiryolu gibi önemli projelerin sosyo-ekonomik etkilerini genişleteceğini ve daha fazla Çinli işletmenin Kenya'ya yatırım yapmasını teşvik edeceğini dile getirdi.


Kenyatta ise, ülkesinin Çin'le altyapı tesisleri inşası alanındaki işbirliğini derinleştirerek, Kuşak ve Yol'un Afrika'nın orta ve batı kesimlerine uzanmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.


Çin'in Afrika'daki barış ve yeniden yapılanma çalışmalarında oynadığı olumlu rolü takdirle değerlendiren Kenyatta, Çin'le bölgesel ve çok taraflı işlerdeki eşgüdümü güçlendirmek istediklerini ifade etti.


İki lider görüşmeden sonra Kuşak ve Yol işbirliği gibi alanları kapsayan bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor