Xi Jinping, Kuşak ve Yol İşbirliği Forumu'na katılan liderlerle görüştü

2019-04-24 21:21:34 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak için Çin'e gelen Myanmar Devlet Müşaviri Daw Aung San Suu Kyi'yle bugün Beijing'de görüştü.

Xi Jinping, görüşmede yaptığı konuşmada, iyi dostluk ilişkisi kuran Çin ve Myanmar'ın kader ortakları olduğuna işaret ederek, Çin'in Myanmar'la geleneksel dostluğu sürdürerek karşılıklı işbirliğini yoğunlaştıracağını kaydetti.

Xi, Myanmar hükümetinin Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşası amacıyla devlet müşaviri Daw Aung San Suu Kyi başkanlığında bir komite kurmasını takdirle değerlendirdi.

Çin'in Myanmar'ın samimi komşusu ve dostu olduğuna işaret eden Daw Aung San Suu Kyi, Myanmar'ın barışçı ve istikrarlı gelişmesine verdiği destekten ötürü Çin'e teşekkür etti.

Myanmar'ın başlangıçtan beri Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediğini hatırlatan Daw Aung San Suu Kyi, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa edilmesinin dünya ve bölgeye kazanımlar getireceğini, iki halka somut menfaatler sunacağını savundu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliev'le de görüştü.

Xi, Azerbaycan'ın Avrasya bölgesindeki önemli bir işbirliği ortağı olduğunu, aynı zamanda Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasına katılan ilk ülkelerden biri olarak dikkat çektiğini belirterek, Çin ve Azerbaycan arasındaki işbirliğinde edinilen kazanımların iki halka fayda sağladığını kaydetti.

İlham Aliev, Çin'i sadık bir dost ve ortak olarak gören Azerbaycan'ın, çekirdek çıkarları ilgilendiren konularda Çin'e kararlı destek vermeye devam edeceğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor