Çin'den uzaycılık işbirliğinde büyük teklif

2019-04-24 21:03:37 CRI

Bugün Çin'de 4. Uzaycılık Günü. Bu özel günde bir dizi heyecan verici haber üst üste geldi.

En son Ar-Ge raporuna göre, Çin 12 uzay gemisi ve Tiangong-1 hedef uçağı ile Tiangong-2 Uzay Laboratuvarı'nı başarıyla fırlattı.

Toplam 11 astronot uzaya gönderildi, personel güvenli bir şekilde geri döndü. Çin bu alanda bir dizi önemli teknik atılımlar gerçekleştirdi. 44. Beidou Navigasyon Uydusu kısa süre önce fırlatıldı, bu adım 2019 yılı Beidou Uydusu yüksek yoğunluklu fırlatma perdesini açtı. Özellikle yaklaşmakta olan Chang'e-6 Ay Keşfi misyonu ve Çin'in ilk asteroit örnekleme ve geri dönüş misyonunda, Çin uluslararası topluma bilimsel taşıma fırsatları sağlayacak. Bu gelişmeler, yeni dönemde Çin'in uzay alanında dışa açılma ve işbirliğinde attığı önemli adımlar olacak.

Çin Ulusal Uzaycılık Dairesi tarafından yayınlanan rapora göre, taşıma projeleri, Chang'e-6 Keşif Modülünün yörünge cihazı ve yere iniş cihazında uygulanacak. Yörünge cihazı ve Ay'a iniş cihazı ayrı ayrı 10'ar kiloluk yükü uzaya taşıyabilir. Çin ve Fransa, 25 Mart'ta Ay keşfi planlamasıyla ilgili bir işbirliği niyet mektubu imzalamıştı. Fransa, Chang'e-6 keşif aracında bir kamera ve bir analiz cihazı dahil 15 kilo ağırlığında deney ekipmanı bulundurabilir.

Dünyaya yakın 2016HO3 kodlu asteroit keşif misyonunda, Çin kendi kendini finanse etme, ücretsiz taşıma ve veri paylaşımı ilkesine dayanarak tüm dünya ülkelerinden taşıma proje planlarını toplamaktır.

Çin şu an dünyada Ay'a yumuşak iniş yapma kabiliyetine sahip 3. ülke ve Ay yüzeyini keşfetmekte olan tek ülke konumunda.

Çin Ulusal Uzaycılık Dairesi'nden 2016 yılında yapılan açıklamada, Chang'e-6 keşif modülünün 2020 yılında fırlatılacağı ve Çin'in çeşitli ülkelerle uzaycılık işbirliği yapmaya hazır olduğu belirtilmişti.

Çin'in Chang'e-6 keşif modülünün bilimsel amaçlı taşıma görevini uluslararası topluma resmen açmasıyla, çeşitli ülkelerin bilim insanları Çin'in Ay keşif projesi fırsatıyla Ay'la ilgili son bilgileri edinme fırsatına kavuşacak.

Bu gelişme, Çin'in uzayın derinliğini keşfetme alanında “insanlığın kader ortaklığı” teorisini uygulamak için attığı önemli bir adımdır.

Fransa Ulusal Uzaycılık Araştırma Merkezi Başkanı Jean-Yves Le Gall, “Fransa, Çin'le Ay'ı keşfedecek! Bu, Fransa'nın gerçekten Ay'la ilgili bilimsel araştırmalarını gerçekleştireceği anlamına geliyor. Bu bizler için görkemli bir ilk olacak” diyerek heyecanını ifade etti.

Derin uzay araştırmaları, tüm insanların hayatta kalmasını etkileyen önemli bir konudur. Hiçbir ülke veya kuruluş derin uzay araştırmalarından edindiği bilgileri tekeline alamaz. Soğuk Savaş zihniyetiyle uzay araştırmaları siyasi malzeme olarak görülürse, güçlerin dağılımı ve kaynakların israfına yol açılacak ve insanın evrenin bilgisini edinme süreci engellenecektir.

İnsanlığın ortak refahını teşvik etmek için küresel ölçekte kaynakların optimizasyonunun gerçekleştirilmesi ve edinilen bilgilerin paylaştırılması gerekiyor. Örneğin, ayda su buzu uluslararası uzay işbirliği sayesinde bulundu. Hindistan'ın Chandrayaan-1 tipi ay araştırma aracı ilk kez ayda su buzu varlığını fark etti. Ancak Chandrayaan-1 tipi ay araştırma aracı içerisinde yer alan NASA'ya ait Ay Mineralojisi Eşleştiricisi bu buzulu keşfetti.

Çin, uluslararası işbirliğinde her zaman açık bir tutum sergiledi ve derin uzay araştırmalarında daha fazla işbirliği ortağı buldu.

Wu Kong ve Mozi gibi Çin'in geleneksel kültür unsurlarına sahip uyduların uzaya gönderilmesiyle birlikte karanlık madde ve kuantum iletişimi gibi bilimsel araştırmalardaki en ileri konular Çin'in uzay araştırmaları çalışmalarına dâhil edildi.

Çin'de bilimsel uyduların sırayla fırlatılması, Çin'in uzaycılıkta anahtar teknolojileri keşfeden “mühendislik uygulamaları” aşamasından çıkıp, evrenin gizemlerini anlamaya çalışan “ileri araştırma” aşamasına girişini simgeliyor.

Çin'in uzaycılığı, kendi yöntemlerini kullanarak, insanlığın bilgi hazinesine evrenle ilgili yeni katkılarda bulunmaya hazır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor