Xi, Şili Devlet Başkanı Piñera ile görüştü

2019-04-24 15:57:09 CRI

Çin Cumhurbaşkan Xi Jinping, Beijing'de Şili Devlet Başkanı  Sebastián Piñera ile bir araya geldi.


Şili'nin Çin'le diplomatik ilişki kuran ilk Güney Amerika ülkesi olduğunu anımsatan Xi, Şili'nin ayrıca Çin'e tam piyasa ekonomisi statüsü tanıyan ve Çin'le serbest ticaret anlaşması imzalayan ilk Latin Amerika ülkesi olduğuna dikkat çekti.


Xi, iki ülkenin Kuşak ve Yol inisiyatifinden yararlanarak, siyasi güven ve somut işbirliğini derinlemesine geliştirerek, Çin-Şili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini daha yüksek bir seviyeye taşıması gerektiğini söyledi.


Xi, ikili ticaret ve yatırım niteliklerinin arttırılması, madencilik, temiz enerji, bilişim ve telekomünikasyon, e-ticaret, bilim ve teknoloji inovasyonu, güney kutup araştırmaları gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine değindi.


Çin ile Latin Amerika ve Karayip ülkeleri arasındaki işbirliğinin özünde Güney-Güney işbirliği olduğuna işaret eden Xi, tarafların birbirini destekleyerek, ortaklaşa kalkınma gerçekleştirmesi ve Çin-Latin Amerika kader ortaklığının oluşturulmasına hız katması gerektiğini sözlerine ekledi.


Sebastián Piñera ise, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 50 yıl içinde ikili ilişkilerde büyük gelişmeler kaydedildiğini belirtti.


Piñera, Cumhurbaşkanı Xi'nin ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifinin dünya uygarlıkları arasındaki iletişimi hızlandırdığını ifade ederek, ülkesinin Kuşak ve Yol'a destek verip, bölgesel bağlanırlığı hızlandırmak için çalıştığını söyledi.


Çok taraflılığı ve çok taraflı ticaret sistemini korumak için çaba harcadıklarını aktaran Piñera, Çin'le bölgesel ve uluslararası konulardaki eşgüdüm ve işbirliğini yoğunlaştırmaya hazır olduklarına işaret etti.


İki lider görüşmenin ardından, bazı ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor