Xi Jinping, Mozambik ve Etiyopya liderleriyle görüştü

2019-04-24 15:33:22 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'de Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile ayrı ayrı bir araya geldi.


Xi, Filipe Nyusi ile yaptığı görüşmede, Nyusi'nin Beijing'de yarın başlayacak İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.


Xi, forumda ülke liderleriyle ortak istişare, inşa ve paylaşma ilkeleri temelinde, gelişme politikalarının kenetlenmesi, altyapı tesislerinin bağlanırlığı ve sürdürülebilir kalkınma gibi bütün tarafları ilgilendiren konuları ele alarak, dünya ekonomisinin büyümesine ve uluslararası ekonomik işbirliğine daha büyük katkıda bulunacaklarını ifade etti.


Xi, Mozambik'in tarihi Deniz İpek Yolu'nda önemli bir durak olarak, son yıllarda Kuşak ve Yol inşasına aktif şekilde katıldığına dikkat çekti.


İki taraf arasında Kuşak ve Yol işbirliği planını hızlandırma konusunda fikir birliğine varıldığını vurgulayan Xi, iki ülkenin karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin niteliğini ve verimliliğini arttırarak, kültürel iletişimin güçlendirilmesi için çaba harcaması gerektiğini kaydetti.


Filipe Nyusi ise, Mozambik'te yaşanan doğal afetin ardından ülkesine sağladığı yardımlar için Çin'e teşekkür etti.


Nyusi, Kuşak ve Yol'u beraber inşa etmenin dünya ekonomisinin büyümesi ve dengeli gelişmesine faydalı olduğu gibi, Mozambik ve hatta Afrika için büyük önem taşıdığına işaret etti.


İki lider görüşmeden sonra Kuşak ve Yol çerçevesinde bir dizi işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Xi, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile yaptığı görüşmede ise, Etiyopya'nın Çin'in Afrika'daki önemli bir işbirliği ortağı olduğunu söyledi.


Etiyopya'nın istikarı savunma, ekonomiyi geliştirme ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme çabalarını desteklediklerinin altını çizen Xi, Etiyopya'yla üst düzey temasları sürdürmeye, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini hızlandırmaya ve iklim değişikliği ile Afrika Boynuzu'ndaki durum gibi uluslararası ve bölgesel konulardaki eşgüdümü yoğunlaştırmaya hazır olduklarını aktardı.


Xi, Kuşak ve Yol'u beraber inşa etmeyi ve Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde kaydedilen sonuçlardan faydalanarak, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığını derinleştirip, iki ülke halkına daha fazla fayda getirmeyi arzuladıklarını kaydetti.


Ahmed ise, ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutladı.


Önümüzdeki yıl iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatan Ahmed, bu fırsatla iki ülke arasındaki dostluk ilişkisini sürekli ilerletmeye ve Kuşak ve Yol inşasına aktif şekilde katılmaya hazır olduklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor