Xi Jinping'den denizde kader ortaklığı çağrısı

2019-04-23 20:25:05 CRI

Xi Jinping'den denizde kader ortaklığı çağrısıÇin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri'nin kuruluşunun 70. yıldönümü bugün kutlandı.

Çin Cumhurbaşkanı ve Çin Komünist Partisi Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, Qingdao'da Çin donanmasının kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törene katılan yabancı donanmaların heyet başkanlarıyla bir araya gelerek geçit törenini izledi.

Xi, törende ilk kez “denizde kader ortaklığı” oluşturulması çağrısını ortaya koyarak Çin Deniz Kuvvetleri'nin gelişmesine, Çin ve yabancı ülkelerin denizdeki bağlantı şebekelerinin kurulmasına yön verdi.

Çin Deniz Kuvvetleri'nin Qingdao deniz açıklarında ve hava sahasında düzenlediği geçit törenine toplam 32 askeri gemi ve 39 savaş uçağı katıldı.

Ülkenin ilk uçak gemisi olan Liaoning, yeni tip nükleer denizaltılar, destroyerler ve savaş uçakları da törende boy gösterdi. Bazı gemiler ilk kez görücüye çıktı.

Geçit törenine katılan Nanchang güdümlü füze destroyeri, çok boyutlu hassas ateş kabiliyetine sahip. Changzheng-10 stratejik füze nükleer denizaltısı, Çin'in inşa ettiği en büyük taşıma suyu kapasitesine sahip denizaltı olarak stratejik caydırma ve karşı koyma görevi üstlenen önemli bir gemi. Liaoning uçak gemisi filonun diğer üyeleriyle birlikte törende yer aldı.

70 yıllık gelişmelerle, Çin Deniz Kuvvetleri nükleer silahlara ve normal silahlara sahip, bilişimden faydalanan, caydırma ve savaş yeteneğine sahip, çeşitlendirilmiş askeri görevleri icra edebilen bir deniz gücü halinde geldi.

 Askeri geçit töreni, Çin Deniz Kuvvetleri'nin modernizasyon seviyesini ve yüksek dereceli dışa açılma boyutunu ve özgüvenini yansıttı.

Qingdao şehrinde düzenlenen askeri geçit töreni Çin'in askeri diplomasisinin büyük bir etkinliği de oldu.

Törene dikkat çeken katılımlar oldu

Rusya, Tayland, Vietnam ve Hindistan dahil olmak üzere 10'dan fazla ülkeden 20 savaş gemisi askeri geçide katıldı.

Japonya deniz muhafız birlikleri Suzutsuki adlı savaş gemisini törene gönderdi; Kyoto haber ajansı, bu geminin gönderilmesinin, savunma alanındaki teması artırarak güven ilişkilerini tesis etmek amacı taşıdığını duyurdu.

Rusya, Kuzey filosuna ait Amiral Gorshkov adlı firkateyn dâhil 4 gemiden oluşan bir deniz filosunu Qingdao'ya gönderdi. Çeşitli ülkelerdeki deniz kuvvetlerinin törene katılımı, barışı koruma ve ortak gelişmeyi gerçekleştirme kararlılığını yansıttı.

Çin donanması, 70 yıl boyunca uluslararası sorumluluğu yerine getirerek uluslararası su yollarının güvenliğinin sağlaması, denizde düzenin tesis edilmesi ve tıbbi hizmetler verilmesinde olağanüstü katkılarda bulundu.

Çin donanması şimdiye kadar 32 kez eskort filosu oluşturarak 6 bin 600 gemiye refakat etti. Dünyada nadir bulunan profesyonel bir sağlık platformu işlevi gören Ark Peace adlı gemi hastanesi, 10 yıl boyunca 43 farklı ülke ve bölgeyi ziyaret ederek farklı halklardan tedaviye ihtiyaç duyan kişilere muayene hizmeti verdi. Ark Peace gemi hastanesi gittiği her yerde yerel halk tarafından memnuniyetle karşılandı.

Bugün Çin'in deniz güvenliği ortamı hem meydan okumalarla hem de önemli fırsatlarla karşı karşıya bulunuyor. 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu inisiyatifinin ortaya koyulması, Çin'in deniz ekonomisinin kalkınmasını ilerletmesi ve farklı deniz kültürlerinin entegrasyonunu sağlaması için yeni bir platform sağladı. Çin Deniz Kuvvetleri'nin bu konuda yeni bir misyon üstlenmesi normaldir.

ÇKP Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping yabancı donanma heyetlerini kabul ettiğinde, bu mavi gezegenin denizlerle kader ortaklığı içerisinde birbirine bağlandığını vurguladı.

Xi, Çin Deniz Kuvvetleri'nin ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik yaklaşımını hayata geçirmede diğer ülkelerin deniz kuvvetleriyle eş güdüm sağlayacağını belirtti.

Xi, denizlerde barış ve huzurun korunması ve kader ortaklığının tesis edilmesi için Çin Deniz Kuvvetleri'nin üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor