‘Kuşak ve Yol Forumu'nun en saygın konuğu Nazarbayev'

2019-04-23 17:43:00

Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, başkent Nursultan'da Çinli Büyükelçi Zhang Xiao'yu kabul etti ve Çin'le karşılıklı işbirliğini ilerletmeye devam edeceklerini kaydetti.

Aynı zamanda Kazakistan'ın milli lideri olan Nursultan Nazarbayev, 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmayı ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'le tekrar görüşmeyi dört gözle beklediğini ifade etti.

Nursultan Nazarbayev, Kazakistan ve Çin'in diplomatik ilişkilerinin, geride kalan 27 yılda istikrarlı bir şekilde geliştiğini ve son yedi yılda muazzam bir ivme yakalandığını vurguladı.

Nazarbayev, Kuşak ve Yol inisiyatifini kararlılıkla desteklediklerini ve bu inisiyatifin Avrupa ile Asya kıtalarının jeopolitik avantajlarını yeterince öne çıkardığını belirtti.

Korgas-Doğu Kapısı Özel Ekonomik Bölgesi'nin iki ülkenin işbirliğinin bir örneği olduğunu dile getiren Nazarbayev, iki tarafın yüksek yeni teknoloji gibi alanlarda işbirliğinin daha üst düzeye çıkarılmasını ümit ettiklerine işaret etti.

Nazarbayev ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 70 yılda özellikle reform ve dışa açılmanın uygulandığı 40 yılda kazanılan büyük başarıları takdirle değerlendirdiklerini açıkladı.

Çinli büyükelçi Zhang Xiao, Nursultan Nazarbayev'in 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda en saygın ve en önemli misafir olacağını ifade etti.

Zhang Xiao, iki ülke arasında 55 endüstriyel kapasite işbirliği projesinin tam olarak gerçekleştirilmesini istediklerini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor