ABD'nin petrol yaptırımı kararına Ankara ve Beijing'den tepki

2019-04-23 17:13:23

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın dünkü basın toplantısında, bir gazeteci ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'a petrol yaptırımlarında muafiyet süresini uzatmayacaklarını açıklamasını hatırlatarak, Çin'in bu durumu nasıl değerlendirdiğini sordu.


Çin Dışişleri Sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin tek taraflı yaptırım uygulamasına ve sözde “uzun kollu yargılama” yapmasına öteden beri karşı çıktıklarını, Çin'in İran'la yürüttüğü açık, şeffaf, makul ve meşru işbirliğine saygı duyulması gerektiğini belirtti.


Geng Shuang, Çin şirketlerinin yasal haklarını korumak için çaba harcadıklarını ve uluslararası enerji piyasasında istikrarın korunmasında aktif ve yapıcı rol oynamaya hazır olduklarını söyledi.

 Çavuşoğlu: Yaptırımı ve dayatmayı reddediyoruz 

ABD yönetimi 2 Mayıs'tan itibaren Türkiye ve Çin dahil 8 ülkenin İran yaptırımlarıyla ilgili muafiyetini kaldıracağını açıkladı. Bu karara, Beijing'in yanı sıra Ankara'dan da tepki geldi. 

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Twitter hesabında paylaştığı mesajda, ABD'nin İran'ın petrol ihracatıyla ilgili yaptırım muafiyetine son verme kararı almasının bölgesel barış ve istikrara fayda getirmeyeceğini, aksine İran halkına zarar vereceğini söyledi.


Çavuşoğlu, tek taraflı yaptırımlara ve Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerine dair dayatmalara karşı çıktıklarını kaydetti.

 İlk olarak Washington Post duyurmuştu 

Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 22 Nisan'da İran'a petrol yaptırımlarından hiçbir ülkenin muaf olmayacağını ve bu kararın 2 Mayıs'tan itibaren geçerli olacağını söyledi.


İran'dan petrol ithalatının 3 Mayıs'ta durdurulması durumunda ilgili ülkeler ABD yaptırımlarıyla karşılaşacak.


Uzmanlar ABD Başkanı Donald Trump'ın muafiyet süresini uzatmama kararını geçen hafta aldığını ve bu uygulamayla İran'ın petrol gelirlerini azaltarak rejim üzerinde baskı kurmayı amaçladığını belirtiyor. ABD geçtiğimiz günlerde de İran Devrim Muhafızlarını “terör örgütü” olarak tanımış, Tahran da ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığını (CENTCOM) “terör örgütü” ilan ederek benzer bir karşılık vermişti.


ABD Başkanı Trump 2015 yılında varılan İran Nükleer Anlaşması'ndan geçen Mayıs ayında tek taraftı olarak çekilmişti, Kasım ayından itibaren İran'a yaptırımlar uygulanmaya kondu.


Ancak ABD, Çin ana karası, Çin'in Tayvan bölgesi, Türkiye, Hindistan, Japonya, Kore Cumhuriyeti, İtalya ve Yunanistan olmak üzere 8 tarafı, geçici süreyle yaptırımlardan muaf tuttu.


Geçen Eylül itibariyle İtalya, Yunanistan ve Tayvan bölgesi İran'dan petrol ithalatını askıya aldı ve böylece muafiyet kapsamındaki ülke sayısı 5'te kaldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor