Xi: Denizde barış ortaklaşa korunmalı

2019-04-23 15:07:14 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Qingdao'da Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri'nin kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama faaliyetlerine katılan yabancı donanmaların heyet başkanlarıyla bir araya geldi.


Xi görüşmede, denizin insanlık toplumunun yaşaması ve gelişmesi için büyük önem taşıdığını belirterek, dünya ülkelerinin güvenliği ve çıkarlarıyla yakından ilişkili olan denizde barışın ortaklaşa korunması gerektiğine vurgu yaptı.


Xi, Çin ordusunun öteden beri işbirliği ve ortak kazanç bayrağını yüksekte tutarak, eşitlik, karşılıklı güven ve adalete dayalı bir güvenlik ortamı oluşturulması için çabaladığını belirtti.


Çin tarafından ileri sürülen 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'nun ortaklaşa inşa edilmesine ilişin inisiyatifin, denizde bağlanırlık ve her alanı kapsayan işbirliğini hızlandırmayı hedeflediğine işaret eden Xi, inisiyatifin ayrıca mavi ekonomik kalkınma ve deniz kültürünün kaynaşmasını ilerletmeyi amaçladığını kaydetti.


Hayat kadar denize de ilgi gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Xi, Çin'in BM çerçevesindeki deniz yönetişim mekanizması ile ilgili kuralların belirlenmesi ve uygulanmasına aktif bir şekilde katılarak, denizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerini yerine getirdiğini kaydetti.


Xi, Çin donanmasının dünya ülkelerinin donanmalarıyla birlikte işbirliği ve iletişimi güçlendirerek, uluslararası sorumluluğu yerine getirip uluslararası deniz yollarının güvenliğini sağlamaya devam edeceğini ifade etti.


Ülkeler arasındaki sorunların istişare yoluyla çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Xi, dünya ülkelerinin eşit istişarede ısrar ederek, kriz çözümüyle ilgili iletişim mekanizmalarını iyileştirmesini temenni ettiğini dile getirdi. Xi son olarak, bütün ülkelerin bölgesel güvenlik işbirliğini güçlendirmesi ve denize ilişkin anlaşmazlıkların uygun yolla çözümünü hızlandırması gerektiğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor