Xi'den “Kuşak ve Yol Basın İşbirliği Birliği Toplantısı”na kutlama mesajı

2019-04-23 10:24:48 CRI

“Kuşak ve Yol Basın İşbirliği Birliği Birinci Konsey Toplantısı” Beijing'de başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, toplantıya bir kutlama mesajı gönderdi.

Xi mesajında, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Çin'den çıktığını ancak fırsat ve sonuçlarının bütün dünyaya ait olduğunu ifade etti.

İpek Yolu ruhunun barış, işbirliği, açıklık, kapsayıcılık, deneyimleri paylaşma, karşılıklı yarar ve ortak kazanç temelinde kurulduğunu kaydeden Xi, inisiyatife katılan tarafların Kuşak ve Yol'u barışçıl, müreffeh, açık, yeşil, inovatif ve uygar bir yol haline getirmek için çaba harcadığını söyledi.

Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya koyulmasından sonra “Kuşak ve Yol ortaklık ağı” oluşturulması sürecinde basın kuruluşlarının yapıcı bir rol oynadığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu vurguladı.

Kuşak ve Yol Basın İşbirliği Birliği'nin dünya ülkelerinin medya kuruluşları için kolay bir iletişim ve işbirliği platformu sunduğunu dile getiren Xi, birliğin konsey üyelerinin aralarındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirerek, Kuşak ve Yol'un ortak inşasına elverişli bir kamuoyu atmosferi yaratması gerektiğini söyledi.

Xi üyelerin ayrıca, Kuşak ve Yol'un güzergahındaki ülkelerin halklarına daha çok yarar getirmesini sağlamasını temenni ettiği sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor