Haber Analiz: Xi Amerikalı öğrencilerin mektubunu yanıtladı

2019-04-22 19:48:17 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ABD'nin Illinois eyaletinde yer alan Niles Kuzey Lisesi öğrencilerinin mektubuna bir cevap yazarak, gençlerin iki ülke halkları arasındaki dostluğun pekiştirilmesine katkılarda bulunmalarını temenni etti.

Xi Jinping, mektubunda ABD'li gençlerin sorduğu çeşitli soruları bir dost samimiyetiyle cevapladı.

Örneğin cumhurbaşkanı olarak çalışma hayatı, günlük yaşamı ve kişisel hobileri sorulduğunda, Xi halka hizmet ettiğini belirterek, işlerinin yorucu ancak mutluluk verici olduğunu söyledi.  

Xi, felsefe, tarih, edebiyat, kültür, müzik ve spora yoğun ilgi duyduğunu vurgulayarak, birçok hobisini ortaokul döneminde edindiğini ve bu hobilerin günümüze kadar devam ettiğini kaydetti.

ABD'yi sevip sevmediği sorusunu cevaplayan Xi Jinping, birçok kez ABD'yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, oradaki güzel manzaraların, sıcakkanlı halkın ve farklı kültürlerin kendisine çok derin izlenim bıraktığını ve gençler dahil olmak üzere çok sayıda Amerikalı dostlar kazandığını ifade etti.

Xi cevap mektubunda “Çince karakterleri çok güzel yazıyorsunuz, kullandığınız kelimeler çok yerinde. Çince öğreniminde daha büyük başarılar elde etmenizi temenni ediyorum” diyerek, genç neslin Çin-ABD dostluğunun geleceği olduğuna ve öğrencilerin iki ülke halkları arasındaki dostluğun pekiştirilmesine katkıda bulunmasının önemine işaret etti.

Xi Jinping'in kullandığı her kelime genç neslin Çin ve ABD'nin dostluğunu artırması için büyük bir devlet liderinin beklentisini gösterdi.

Niles Kuzey Lisesi öğretmen ve öğrencileri, mektuptan Xi Jinping'in samimiyetini ve nezaketini hissettiklerini söyledi.

Devletler arasındaki temasların temeli, halklar arasındaki temas ve anlayıştır. Temasların son hedefi de kendi halkının çıkarlarına hizmet etmektir.

Halk arasındaki yeterli ve derin temaslar, hükümetlerin dostane politikalarını teşvik eden kamuoyu temelini oluşturabilir. Böylece devletler arasında istikrar ve kalkınma istikametinden sapma olasılığı da azalır.

Çin ve ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 40 yılda ‘pingpong diplomasisinden' karşılıklı öğrenci gönderilmesine, NBA yıldızlarının Çin'de okulları ziyaret etmesinden Konfüçyüs Enstitüsü'nün ABD halkına Çince öğretmesi ve Çin kültürünü tanıtmasına kadar, iki ülke eğitim, teknoloji, kültür, sağlık ve spor gibi alanlarda zengin işbirliği geliştirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, daha önce yaptığı konuşmada, kültürel iletişimin Çin-ABD ilişkilerinin temeli olduğunu vurgulayarak genç nesillerin Çin ve ABD arasındaki dostluk davasını aktarmaları arzusunu dile getirmişti.

Xi, gerçekleştirdiği ABD gezileri sırasında, bir liseyi ziyaret ederek öğrencileri Çin'i ziyaret etmeye davet etmişti.

Dünyada yaşanan büyük değişimler karşısında, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi Çin ve dünyanın en büyük gelişmiş ülkesi ABD arasındaki çıkar sürtüşmeleri artıyor ve iki ülke arasındaki ilişkiler derin değişimlerden geçiyor.

Çinliler ABD hakkında günden güne daha fazla bilgi edinirken, çok sayıda Amerikalının Çin'le ilgili izlenimi halen ABD medyasının önyargılı haberlerinin etkisi altındadır. Bu durumda iki ülke arasındaki kültürel iletişim büyük önem taşıyor. Özellikle gençler arasında temasın artması, iki ülkenin aralarındaki sorunları aşarak küresel sorumluluklarını üstlenmelerine güç katabilir.

Cumhurbaşkanı Xi, yazdığı mektubun sonunda Amerikalı öğrencileri Çin'e davet etti ve şunları yazdı: “Görmek inanmaktır, Çin'e gelip bizzat görmenizi bekliyoruz.”

Niles Kuzey Lisesi Çince sınıfından 40'tan fazla öğrenci Xi Jinping'e yazdıkları mektupta, çalışma ve sosyal hayatıyla ilgili Çin liderine bazı sorular sormuştu. Öğrenciler, Çince öğrendiklerini, Çin dili, müziği ve yemeğini çok sevdiklerini ve Çin'i ziyaret etmek istediklerini mektuplarında not etmişti.

ABD'nin Illinois eyaletinde yer alan Niles Kuzey Lisesi 1964 yılında kurulmuş bir devlet lisesi. 2 binden fazla öğrencinin bulunduğu okul, uluslararası iletişime büyük önem veriyor. Okulda 2008 yılında Çince dersi başlatıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor