Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği 2017 Forumu amacına ulaştı

2019-04-22 18:33:27

Kuşak ve Yol girişimiyle ilgili ilerleme raporuna göre, 2017 yılında ilk kez düzenlenen Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu kapsamında 5 kategoriye ait 76 konuda varılan 279 anlaşmanın hepsi hayata geçirildi.

Raporda, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nun, katılımcı ülkelerin ve uluslararası kuruluşların teması derinleştirmeleri ve karşılıklı güveni artırmaları için önemli bir platform haline geldiği ifade edildi.

Raporda, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, küresel yönetim ve ekonomik küreselleşmede Çin'in katkısını yansıttığı belirtildi.

Raporda ayrıca, son yıllarda Çin'in ithalat talebinin hızla arttığı ve Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin Çin'e ihracatlarının bu ülkelerde ekonomik büyümeyi teşvik ettiği hatırlatıldı.

Kuşak ve Yol işbirliği çerçevesinde, Çin'in Asya, Afrika ve Latin Amerika gibi bölgelerdeki gelişmekte olan ülkelerin altyapı tesisleri inşasını desteklediği dile getirilen raporda küresel ekonomik kalkınmanın getirilerinin bu ülkelere aktarıldığı belirtildi.

Öte yandan Dünya Bankası araştırma grubunun yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre, Kuşak ve Yol girişimi, gelişmekte olan Orta Asya ve Pasifik ülkelerinin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) büyümesine ortalama yüzde 2,6 ila yüzde 3,9 oranında katkı yapacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor