Kuşak ve Yol: İlerleme, katkı ve geleceğe bakış raporu yayınlandı

2019-04-22 16:39:44

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu 25 Nisan günü Beijing'de başlayacak.

Kuşak ve Yol girişiminin ortaklaşa inşa edilmesiyle ilgili ilerleme, katkı ve geleceğe bakış raporu bugün yayınlandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2013 yılının Eylül ve Ekim aylarında Kazakistan ve Endonezya'ya yaptığı ziyaretler sırasında İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu inisiyatiflerini ortaya koymuştu. Geçtiğimiz beş yılda, Kuşak ve Yol girişimi pek çok ülke ve uluslararası örgütün takdirini kazanıp uluslararası toplumdan büyük ilgi gördü. Kuşak ve Yol inisiyatifinin etkisi günden güne daha da genişliyor.

Raporda, 2013 yılından bu yana Kuşak ve Yol girişiminin ortaklaşa inşa edilmesi konusunda siyasal iletişim, tesis bağlantısı, sorunsuz ticaret, finansal iletişim ve halklar arasındaki temasta dikkat çeken başarılar kaydedildiği belirtildi.

2013-2018 yılları arasında, Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle mal ticaretinde ithalat ve ihracatı hacmi 6 trilyon ABD Doları'nı aştı. Bu alanda ortalama yıllık büyüme oranı, aynı dönemde Çin'in dış ticaretindeki büyüme hızından daha yüksek oldu ve ülkenin toplam mal ticaretinin yüzde 27,4'ünü oluşturdu.

Çin işletmelerinin Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere doğrudan yatırımı 90 milyar ABD Doları'nı aştı. Çin'in ilgili ülkelerde tamamladığı dış müteahhitlik projelerinin hacmi 400 milyar ABD Doları'nı geçti.

Raporda, Kuşak ve Yol girişiminin ortaklaşa inşa edilmesiyle ‘insanlığın kader ortaklığı' ilkesinin gerçeğe dönüşmesine ve ekonomik küreselleşmeye katkıda bulunulduğuna da dikkat çekildi.

Dünyanın karmaşık bir döneme girdiğine işaret edilen raporda, her şeye rağmen barış, kalkınma ve işbirliğinin çağın ana eğilimi olduğu belirtildi. Yine rapora göre, girişim, gelecekte daha açık, kapsayıcı ve dengeli bir dünya düzeni yaratılmasına katkıda bulunmaya devam edecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor