Xi Jinping'den ABD'li liselilerin mektubuna cevap

2019-04-22 10:08:54 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping kısa bir süre önce, ABD'nin Illinois eyaletinde yer alan Niles North Lisesi öğrencilerinin mektubuna cevap yazarak, gençlerin iki ülke halkları arasındaki dostluğun pekiştirilmesine katkılarda bulunmasını temenni ettiğini söyledi.


Xi cevabında, “Bana mektup yazdığınız için teşekkür ederim, mektubunuzdan Çinceye olan sevginizi ve Çin kültürüne olan ilginizi öğrendim. Çince öğrenerek, Çin'i daha da iyi anlamanın yanı sıra, daha çok Çinli dost ve Çince konuşan diğer ülkelerden arkadaşlar edinebilirsiniz. Çince karakterleri çok güzel yazıyorsunuz, kullandığınız kelimeler de çok yerinde. Çince öğreniminde daha büyük başarılar elde etmenizi temenni ediyorum.”


Xi, halka hizmet ettiğini belirterek, işlerinin yorucu ancak mutluluk verici olduğuna vurgu yaptı.


Xi, kendisinin felsefe, tarih, edebiyat, kültür, müzik ve spora yoğun ilgi duyduğunu vurgulayarak, birçok hobisini ortaokul döneminde edindiğini ve bu hobilerin günümüze kadar devam ettiğini kaydetti.


Genç neslin Çin-ABD dostluğunun geleceği olduğuna işaret eden Xi, öğrencilerin iki ülke halkları arasındaki dostluğun pekiştirilmesine katkılarda bulunması dileğinde bulundu ve çocukları Çin'e davet etti.


Niles North Lisesi Çince Sınıfı'ndan 40'tan fazla öğrenci Xi Jinping'e yazdığı mektupta, kendisine çalışma ve sosyal hayatı ile ilgili sorular sormuştu. Öğrenciler, kendilerinin Çince öğrendiklerini, Çin dili, müziği ve yemeğini çok sevdiklerini ve Çin'i ziyaret etmek istediklerini dile getirmişti.


ABD'nin Illinois eyaletinde yer alan Niles North Lisesi 1964 yılında kurulan bir devlet lisesi. 2 binden fazla öğrencinin bulunduğu okul, uluslararası iletişime büyük önem veriyor. Okulda, 2008 yılında Çince dersi başlatıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor