Qingdao açıklarında donanma geçit töreni düzenlenecek

2019-04-20 14:57:54

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması'nın 70. kuruluş yıldönümünü kutlama etkinlikleri kapsamında 23 Nisan'da Çin'in Qingdao kenti ve civarındaki deniz ve hava sahasında askeri geçit töreni düzenlenecek.

Çin Donanması Komutan Yardımcısı Qiu Yanpeng, bugün düzenlenen basın toplantısında geçit töreniyle ilgili bilgi verdi.

Törene Çin'in dışında, Rusya, Tayland, Vietnam ve Hindistan dahil olmak üzere 10'dan fazla ülkeden aralarında destroyerler, firkateynler ve çıkarma gemileri bulunan yaklaşık 20 askeri geminin katılacağını dile getiren Qiu, “Onlar tüm ülkelerin deniz gücünün temsilcileridir. Çin donanmasının gemileri yabancı askeri gemilerle birlikte dünyaya barışı koruma ve ortak kalkınma arayışı içinde olma konusunda kararlı oldukları mesajını iletecek.” dedi.

Qiu Yanpeng, geçit törenine Çin'in Liaoning uçak gemisi, yeni nesil nükleer denizaltıları, yeni nesil destroyerleri ve savaş uçaklarının katılacağına, bazı askeri gemilerin ilk kez görücüye çıkacağına işaret etti.

Çin donanması barışçı bir güçtür

Qiu Yanpeng, Çin donanmasının her zaman barışçı bir güç olduğunu ve hiçbir ülke için tehdit oluşturmadığını ifade etti.

“Yakın tarihte Çin çok fazla acı çekti. Çin halkı barışın değerini biliyor. Çin donanması dünyanın hiçbir yerine savaş, çalkantı ve huzursuzluk getirmedi.” ifadelerini kullanan Qiu Yanpeng, halk donanması kalkındıkça dünyaya daha fazla güvenlik sağlandığını belirtti.

Qiu Yanpeng, 2008'den bu yana yurt dışına 32 eskort filosu, 103 askeri gemi, 69 helikopter ve 27 bin asker göndererek 6 bin 600 gemiye refakat ettiklerini ve bunların yarısından fazlasının yabancı ticari gemiler olduğunu hatırlattı.

Çin donanmasının 2015'te 621 Çin vatandaşı ve 15 ülkenin 270'ten fazla vatandaşını Yemen'den tahliye ettiğini söyleyen Qiu, ayrıca Malezya Hava Yolları'na ait düşen yolcu uçağı için 10 gemiyi ortak arama kurtarma çalışmalarına gönderdiğine dikkat çekti.

Qiu Yanpeng, tüm ülkelerin deniz kuvvetleriyle birbirine güvenen dostlar, samimi kardeşler ve zorlukları birlikte aşan ortaklar olup dünya barışını ve uluslararası düzeni koruyarak küresel kalkınmaya katkı yapan taraf olmak istediklerini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor