Çin: Malezya'yla ilişkileri geliştirmeye hazırız

2019-04-20 14:10:35

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin-Malezya ilişkilerini geliştirerek iki tarafa ve iki ülkenin halklarına daha fazla fayda getirmek istediklerini açıkladı.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, kısa süre önce basına verdiği röportajda, “Çin'le ilişkilerimiz yaklaşık 2 bin yıl öncesine uzanıyor. Çin bu uzun geçmişimizde bizi fethetmeye hiç kalkışmadı.” ifadelerini kullanarak, küresel ekonomik kalkınmaya, özellikle gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasına Çin'in büyük katkıda bulunduğunu söyledi.

Lu Kang, dün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu cevaplarken, bu yılın Çin ve Malezya arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıldönümü olduğunu ve Mahathir Muhammed'in de 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılacağını belirtti. Lu Kang, bu fırsatla Malezya'yla geleneksel dostluğu korumaya ve üst düzey temasları artırarak Kuşak ve Yol işbirliğini birlikte ele almaya hazır olduklarına işaret etti.

Çin'in tüm ülkelerle işbirliği ve kazan-kazan temelinde ortak kalkınmayı gerçekleştirmek için çaba gösterdiğini dile getiren Lu Kang, Kuşak ve Yol inisiyatifinin yeni dönemde Çin'in dünyaya sunduğu bir kamu ürünü olduğunu ve tüm ülkelerle kalkınma fırsatları ve kazançlarını paylaşmayı hedeflediğini belirtti.

Lu Kang, Çin'in ikinci Kuşak ve Yol forumunu başarıyla düzenleyip barış, işbirliği ile kalkınma ritmini takip edeceğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor