ÇMG ve TRT başkanları Beijing'de görüştü

2019-04-20 11:55:48

ÇKP Merkez Komitesi Tanıtım Departmanı Başkan Yardımcısı ve Çin Medya Grubu (ÇMG) Başkanı Shen Haixiong, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren ve beraberindeki heyetle görüştü.

İki taraf, önceki gün yaptıkları görüşmede çeşitli alanlardaki somut işbirliğini ve iki ülkenin halkları arasında karşılıklı anlayışı artırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Shen Haixiong, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifinin uluslararası toplumdan geniş destek kazandığını hatırlatarak, Türkiye'nin Kuşak ve Yol güzergahındaki önemli bir ülke olduğunu belirtti.

Çin'in dış ilişkilerinde her zaman "farklı, fakat uyumlu" ve "uyum esastır" anlayışlarında ısrar ettiğini dile getiren Shen Haixiong, "karşılıklı saygı, eşit muamele ve barış içinde bir arada yaşama" ilkelerini izlediklerini ifade etti.

Shen Haixiong, "müzakere, ortak inşa ve paylaşım" temelinde Türkiye de dahil olmak üzere tüm ülkelerle Kuşak ve Yol işbirliğini yürütmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

Çin ve Türkiye halkları arasındaki karşılıklı anlayışın halen yeterli seviyede bulunmadığını ve Türk medyasında yer alan Çin'le ilgili bazı haberlerin tarafsız olmadığını vurgulayan Shen, iki ülkenin medya kuruluşlarının her yönden işbirliğini artırması ve iki halka daha tarafsız, gerçek ve kapsamlı yayın yapması gerektiğini kaydetti.

Shen Haixiong, iki ülkenin film ve dizilerinin karşılıklı yayınlanması, kültürel ürünlerin yapımı gibi alanlardaki işbirliği ufkunun geniş olduğuna dikkat çekerek TRT'yle imzalanan stratejik işbirliği anlaşmasını bir an önce hayata geçirmek istediklerini söyledi.

Aynı zamanda Asya-Pasifik Yayın Birliği Başkan Yardımcısı olan İbrahim Eren, son yıllarda Asya medyasıyla, özellikle Çin medyasıyla işbirliğini artırdıklarına işaret ederek, iki ülkenin zengin kültürel ve beşeri kaynaklarını ÇMG'yle birlikte geliştirip ortak film, dizi ve belgesellere imza atmayı ümit ettiklerini dile getirdi. Eren, Çin'in kültürünü, tarihini ve turizmini daha iyi anlatarak Türk halkının Çin'in yeni görünüşünü ve gerçek Çin'i kavramasını sağlamayı istediklerini belirtti.

İbrahim Eren ayrıca, İstanbul'da kurulan film ve dizi üssünü kullanarak ÇMG'yle işbirliğini genişletmeyi umduklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor