Xi Jinping: Çin'in internet ve bilişim sektörü geliştirilmeli

2019-04-19 11:30:14

Xi Jinping: Çin'in internet ve bilişim sektörü geliştirilmeli

Üç yıl önce bugün, Çin'in en yüksek lideri Xi Jinping, internet güvenliği ve bilişimle ilgili bir çalışma toplantısına başkanlık ederek önemli konuşma yapmıştı.

Xi, o toplantıda yaptığı konuşmada, internet ekolojisi ve çekirdek teknolojileri gibi konulara odaklanarak Çin'de "güçlü siber ülke" inşasının hızlandırılması, internet ve bilişim sektörünün gelişmesine net bir yön verdi.

İnternet, Çin'de yeni gelişmelere önemli katkıda bulunacak

“İnternet+” eylem planının uygulanmasıyla, bilişim ekonomisinin Çin'de gayri safi yurt için hasıladaki payı yükseliyor.

Xi, Çin'in bilişimle ilgili altyapı tesisleri inşasını güçlendirerek internetin reel ekonomiyle derin bir şekilde kaynaşarak geliştirilmesini hızlandırması gerektiğine işaret etti.

Xi ayrıca bilişim akışının teknoloji akışı, sermaye akışı, kalifiye eleman akışı ve lojistik akışını canlandırarak ekonomik gelişme tarzının değiştirilmesi ve ekonomik yapıların ayarlanması gerektiğini savundu.

Çin'de halkın görüşü internette görülüyor

Çin'de internet kullanıcı sayısı 828 milyonu buldu. İnternet kullanıcılarının çoğu kendisini toplumun en düşük tabakasında bulunanlar olarak niteliyor. Ülkenin yönetim kadrosu ve düşük tabakalarda kalanlar arasındaki ilişkilerin nasıl düzenleneceği, yeni nesil Çin liderlerinin karşısına çıkan temel sorunlardan biri.

Xi, toplantıda “Sıradan vatandaşlar internete erişebilirse, Çin milletinin iradesi de internete yansıtılır” diye konuştu.

Xi, çeşitli düzeylerdeki yönetici kadrolarının sık sık interneti tarayıp internet kullanıcılarının ilgisine karşılık vermeleri gerektiğini vurguladı.

Xi, internet kullanıcılarının Çin Komünist Partisi, hükümet veya bir yöneticisiyle ilgili olarak ortaya koydukları iyi niyetli eleştrilerin olumlu karşılanması ve ciddiye alınması gerektiğini de kaydetti.

Çekirdek teknolojiler, Çin'in en büyük “yaşam kapısı”

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin'in, dünyanın ileri seviyeleriyle arasındaki en büyük mesafe, çekirdek teknolojilerdir.

Xi Jinping, toplantıda yaptığı konuşmada, bir internet şirketinin boyutu büyük ve piyasa değeri yüksek olsa bile, çekirdek bileşenler yabancı ülkelere büyük ölçüde bağımlıysa, tedarik zincirinin en kritik halkasının diğerlerinin elinde olacağına özel olarak işaret etti.

Xi, Çin'in bir an önce çekirdek teknolojilerde atılım yapması gerektiğini sözlerine ekledi.

Xi ayrıca Çin'deki internet ve bilişim işletmelerinin yurt dışına gidip internet alanında uluslararası iletişim ve işbirliğini derinleştirmeleri önerisinde bulundu.

Xi, Çin'deki yasa ve düzenlemelere uyum sağlayan yabancı internet işletmelerinin Çin'de yatırım yapmalarını beklediklerini söyledi.

Çin, siber güvenliği korumalı

Finans, elektrik ve haberleşme gibi alanlardaki kritik bilgi altyapı tesisleri, ekonomik ve sosyal operasyonun “sinir merkezi” ve siber güvenliğin en önemli unsurudur.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor