Kuşak ve Yol ülkelerine doğrudan yatırım 90 milyar doları aştı

2019-04-19 09:29:26

2013-2018 yılları arasında Çin işletmelerinin Kuşak ve Yol ülkelerine yaptığı doğrudan yatırım tutarı 90 milyar ABD Doları'nı aştı. Bu, ortalama yüzde 5,2'lik artış anlamına geliyor.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng'ın dün yaptığı açıklamaya göre, Kuşak ve Yol ülkeleriyle yeni imzalanan müteahhitlik anlaşmalarının değeri 600 milyar doları geçti.

Çin işletmeleri Kuşak ve Yol ülkelerinde 30 milyar dolar yatırım yaparak bir grup ekonomik ve ticari işbirliği bölgeleri kurdu ve ev sahibi ülkelerde 300 bin iş olanağı yaratıldı.

Sözcü Gao Feng dün düzenlenen olağan basın toplantısında, geçen 6 yılda Çin'in Kuşak ve Yol inşasına katılan ülkelerle gerçekleştirdiği mal ticaret hacminin 6 trilyon doları aştığını, bunun Çin'in toplam mal ticaretinin yüzde 27,4'ünü oluşturduğunu belirtti.

Çin'le Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler arasındaki ticarete e-ticaretin büyük katkıda bulunduğu bildiriliyor. Çin ile 17 ülke arasında ikili e-ticaret işbirliği mekanizması oluşturuldu.

Ayrıca bir grup demiryolu, karayolu ve liman gibi altyapı tesislerinin inşası tamamlanırken, enerji ve imalat alanlarında çeşitli projeler yürütülüyor.

Bu ay gerçekleşecek Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu sırasında engelsiz ticaret ve sınır ötesi ekonomik ve ticari işbirliği konulu 2 panel düzenlenecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor