“İpek Yolu sinemada çok ses getirir”

2019-04-17 20:45:20 CRI

“İpek Yolu sinemada çok ses getirir”

Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Beijing Uluslararası Film Festivali'nde (BJIFF) bir Türk yapımı daha karşımıza çıkıyor. Dünya sinemasında adından sıkça söz ettiren Nuri Bilge Ceylan'ın yönetmen koltuğunda oturduğu Ahlat Ağacı da festival kapsamında gösterimde ve Tiantan (Gök Tapınağı) Ödülü için yarışıyor. BJIFF'ye film ekibini temsilen Altın Portakal ödüllü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki katıldı. Kendisiyle Ahlat Ağacı'nın çekim sürecinin yanı sıra Çin sinemasını ve bu alanda Çin-Türkiye işbirliğini konuştuk.

Altın Palmiye ödüllü “Kış Uykusu”, “Bir Zamanlar Anadolu'da” gibi ses getiren filmlerde Nuri Bilge Ceylan ile çalışan Tiryaki, son olarak Ahlat Ağacı'nın yapım sürecinde yer aldı. Nuri Bilge Ceylan'la çalışmanın diğer yönetmenlerle çalışmaktan daha farklı olduğunu söyleyen Tiryaki, Ceylan'ın sinemasını sosyolojik ve psikolojik açıdan insanı irdeleyen diyaloglar üzerine kurduğunu ifade ediyor.

“Nuri Bilge Ceylan ile çalışmak sinema okuluna gitmek gibi”

“Özellikle Bir Zamanlar Anadolu'da ile başlayan bir süreçten bahsediyorum. Öncesinde daha az diyaloglar, daha kuvvetli görseller üzerine sinemasını kurardı. Şimdi artık diyalog üzerine de ayrı bir çalışma yapıyor. Dolayısıyla onun sinemasında çalışmak aslında bir sinema okuluna gitmek gibi bir şey.” diyen Tiryaki Ceylan'ı bu okuldaki bir öğretmen olmaktan çok aynı okulda kendisi okuyormuş gibi sinemasını yapan bir yönetmen olarak tanımlıyor.

“Wong Kar Wai sinemayı bana sevdiren bir yönetmen”

Gökhan Tiryaki, bağımsız sinemanın temsilcileriyle çalışmanın dışında ana akım filmlerin yapım ekibinde de görev aldı. Sinemanın her dalını, her işleyişi görmenin önemli olduğunu belirten Tiryaki, yeni şeyler denemeye açık olduğunu dile getirdi. Bu bağlamda Çin'de de film yapmayı çok istediğini kaydeden Tiryaki, Çin'in dünyaca ünlü yönetmenlerinden Wong Kar Wai ile çalışabileceğini söyledi.

“Benim için senaryo önemli, yönetmen de önemli tabii, ama ilginç bir senaryo, kuvvetli bir film çıkarsa herhangi bir yönetmen olabilir. Mesela Wong Kar Wai ile film çekmek isterdim. Sinemayı bana sevdiren bir yönetmen. Onun çalışma biçimi de bence Nuri Bilge Ceylan'a yakın.” diye konuşan Tiryaki'nin sinemaya bakışını Çin ve Rus filmleri şekillendirmiş. Çin sineması özelinde örnek aldığı görüntü yönetmenlerinden birinin de Wong Kar Wai'ın filmlerinde birlikte çalıştığı isim Christopher Doyle olduğunu anlatan Tiryaki'ye göre Çin sinemasında bilhassa renk kullanımları olağanüstü. Çin sinemasının görsel estetik kurmak açısından çok başarılı olduğuna dikkat çeken Tiryaki, Türk sinemacıların bu konuda Çin'den destek alabileceğini düşünüyor.

“İpek Yolu sinemada çok ses getirir”

Çin ile Türkiye arasında ortak projelerin artmasını temenni ettiğini belirten Tiryaki, bu bağlamda Kuşak ve Yol girişiminin sinemaya yansımalarının güçlü olacağı görüşünde. Çin'in söz konusu girişimini sinema ve televizyon açısından da heyecan verici olarak niteleyen Tiryaki, “İpek Yolu üzerinden yapılacak bir proje çok ses getirir.” ifadesini kullandı.

“Türk sineması artık daha evrensel”

Ahlat Ağacı bugün BJIFF salonunda Çinli seyircilerle buluştu. Tiryaki gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtladı. Çinli izleyicilerin ilgisinden ve festivale katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Tiryaki, bağımsız Türk filmlerinin Çinli izleyicilere hitap edebileceği kanaatinde. Tiryaki, bu konudaki görüşlerini şöyle özetliyor:

“Türk sineması son 10 -15 yılda önceki dönemlerinden çok daha kuvvetli, çok daha evrensel, dünya halklarına ulaşabilen filmler olmaya başladı. Özellikle son yıllarda Nuri Bilge Ceylan gibi yönetmenler sayesinde Türk sineması başka dünya ülkeleri tarafından da anlaşılabilir filmler haline geldiler. Dolayısıyla bu durum Çin'de de aynı şekilde olacaktır.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor