Çin'den Venezuela açıklaması

2019-04-17 19:47:40

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin ve Venezuela arasındaki işbirliğinin bölgeye olumsuz etki yarattığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.


Peru, Arjantin, Brezilya ve Uruguay'dan oluşan Lima Grubu ülkeleri önceki gün bir açıklama yaparak Çin, Küba, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerin Maduro yönetimine verdiği desteğin Latin Amerika bölgesine olumsuz etki getirdiğini iddia etti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang bugün düzenlenen basın toplantısında Çin hükümetinin bu konudaki tutumunu anlattı.


Lu Kang, Çin'in Venezuela krizi konusunda BM Tüzüğü'nde belirlenen ilkelerden ve bölgesel barışı koruma anlayışından hareket ettiğine dikkat çekti. Çin'in son günlerde krize ilişkin bütün taraflarla yakın temas kurduğunu vurgulayan Sözcü, ülkesinin bu şekilde uluslararası toplumun Venezuela krizini siyasi yollardan çözmek için kritik rol oynamasını sağlamayı hedeflediğini, dolayısıyla Çin-Venezuela işbirliğinin bölgeye olumsuz etki yarattığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.


Venezuela'nın içişleriyle ilgili sorunların Venezuela halkı tarafından çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Lu Kang, dış müdahalelerin krizi daha da şiddetlendireceğini, hatta bölgesel istikrara zarar verebileceğini aktardı.


Lu Kang, Çin'in, ilgili ülkeler ve uluslararası örgütlerin sahte ve gerçek dostlarını doğru tespit ederek, krizin çözülmesinde oynadığı rol bakımından Çin'e doğru tutumla yaklaşıp Venezuela'da istikrarın oluşturulmasına katkı sağlamalarını umduğunu kaydetti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor