Çin: Tokyo'nun iddiaları Afrika ülkelerince kabul görmez

2019-04-17 19:44:03

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Japonya'nın siyasi emellerle Afrika ülkelerinin borç sorununu gündeme taşıyarak Çin'i karalama girişimlerinin kıta ülkelerince kabul görmeyeceğini belirtti.

Basında yer alan haberlerde, Japon hükümetinin Çin ile borç sorunu yaşayan Afrika ülkelerine finans uzmanları göndermeye karar verdiği belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, başkent Beijing'de bugün yaptığı açıklamada, Afrika ülkelerinin şu an ekonomik ve toplumsal kalkınmaya odaklandıklarını, finansman yetersizliğinin kıtada yaygın biçimde karşılaşılan bir sorun olduğunu söyledi.

Sözcü Lu, açıklamasında “Çin, Afrika ülkelerinin iyi ahbabı, iyi dostu ve iyi ortağı olarak bu ülkelerle yatırım ve finans işbirliği yapmanın yanı sıra, kıtanın ekonomik büyümesine ve altyapı koşullarının iyileştirilmesine yardımcı olmaya hazırdır.” ifadesini kullandı.

Çin ile Afrika ülkeleri arasındaki işbirliğinin bölge halklarına somut çıkarlar getirdiğinin olgularla ispatlandığını vurgulayan sözcü, Beijing'in diğer ülkelerin Afrika ile işbirliğini güçlendirmesini de olumlu karşıladığını dile getirdi.

Sözcü Lu Kang, Japonya'nın kıta ülkelerine somut yararlar getirmesine olumlu yaklaşan Çin'in uluslararası topluma sürekli olarak Afrika'nın kalkınmasına destek sağlama çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Çinli sözcü, ancak Japonya'nın siyasi emeller güderek Afrika ülkelerinin borç sorunlarını kullanma ve bu suretle Çin'i karalama gayretinin, kıta ülkelerince kabul görmeyeceğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor