Çin'den Pompeo'nun iddialarına sert tepki

2019-04-15 19:24:57

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Çin ile Latin Amerika ülkeleri arasındaki ilişkilere dair ifadelerine sert tepki gösterdi.

Bakanlık sözcüsü Lu Kang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, “Uzun zamandır Latin Amerika'yı arka bahçesi olarak gören ABD, bu ülkelere baskı ve tehdit uyguluyor, hatta bu ülkelerdeki yönetimleri devirmeye çalışıyor. Kimin samimi kimin sahte dost olduğunun kararını Latin Amerika ülkeleri verecektir.” dedi.

Sözcü, uzun süredir bazı ABD'li politikacıların her fırsatta Çin'i karalamaya çalışmasının son derece “utanç verici” olduğunu vurguladı.

Çin-Latin Amerika işbirliğine örnek olarak Çin ile Şili arasındaki ticaretle ilgili bilgiler aktaran sözcü, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 42,8 milyar dolara ulaştığına işaret etti. Sözcü Lu, 2018'de Şili'nin Çin'e yaptığı ihracatın yüzde 26,9 artarak 26,9 milyar doları bulduğunu söyledi.

Çinli sözcü, “Karşılıklı saygı, çifte kazanç ve eşitlik ilkelerini izleyen Çin-Latin Amerika işbirliği, iki tarafın ortak kalkınmasına odaklanıyor. Bu da Latin Amerika'nın ekonomik kalkınmasına ve bölge halklarının refahına yardımcı oluyor.” diye konuştu.

Pompeo, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, Çin'in Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu finanse ederek bu ülkenin ekonomik çöküşüne yol açtığı iddiasında bulunmuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor