Çin-Japonya Ekonomi Diyalogu Beijing'de düzenlendi

2019-04-15 11:05:10

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Beijing'de Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono'yla birlikte 5. Çin-Japonya Ekonomik Diyaloguna başkanlık etti.

İki ülke liderleri ve çeşitli toplumsal kesimlerin ortak çabalarıyla, doğru bir yörüngeye dönen Çin-Japonya ilişkilerinde yeni gelişmeler kaydedildiğini hatırlatan Wang Yi, Nisan 2018'de iki tarafın 8 yıl aradan sonra aralarındaki üst düzey ekonomi diyalogunu yeniden başlatarak, siyasi temas ve işbirliğini hızlandırdıklarına işaret etti.

Wang Yi, Çin'in yüksek seviyeli dışa açılma ve kaliteli gelişmesinin yanı sıra, Japonya'nın devamlı ekonomi büyüme arayışı fırsatlarını değerlendirerek, yeni dönemin ihtiyaçları doğrultusunda Çin-Japonya ekonomik ilişkileri tesis edeceklerini kaydetti.

Wang Yi, ikili yatırım ve ticari işbirliğinin ilerletilmesi, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşası, üçüncü piyasalarda işbirliğinin gerçekleştirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Wang Yi ayrıca enerji tasarrufu, bilimsel ve teknolojik inovasyon, üst düzey üretim, finans ve maliye, paylaşım ekonomisi, yaşlılık sigortası ve sağlık olmak üzere 6 alanda işbirliği kazanımlarını çoğaltarak yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasının hızlandırılması, adil ve ayrımcı olmayan bir ticari ortamı yaratılması gerektiğini savundu.

Wang Yi, bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkiler ve Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Bölgesi müzakeresinde bir an önce mutabakat sağlanmasını beklediklerini de vurguladı.

Wang ayrıca çok taraflılık ve serbest ticaretin kararlılıkla sürdürülerek küresel yönetişim sisteminde doğru yönde bir reform çağrısında bulundu.

Konuk Dışişleri Bakanı Taro Kono, iki tarafın ekonomik işbirliğini daha da derinleştirerek çok taraflı ticari sistemini ortaklaşa koruyacaklarını ve Japonya'nın G20 Osaka Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak olması nedeniyle küresel yönetişim sisteminin geliştirilmesi amacıyla istişareyi güçlendireceklerini söyledi.

Çinli ve Japon diplomat ve ekonomistler, üst düzey diyalog sırasında makro ekonomik politikalar, ikili ekonomik işbirliği ve diğer ilgili konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor