Li Keqiang, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri liderleriyle yoğun temaslarda bulundu

2019-04-13 12:43:05 CRI

8. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang, burada söz konusu ülkelerin liderleriyle yoğun temaslar gerçekleştirdi.

Li Keqiang, 8. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'nin ardından, zirveye ev sahipliği yapan Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri işbirliğinde (“16+1” işbirliği) kaydedilen yeni ilerlemeleri olumlu değerlendiren iki lider, zirvenin verimli ve başarılı geçtiğini ve görüşmelerden zengin sonuçlar elde edildiğini kaydetti.

Li ve Plenkovic, zirvenin ardından yayınlanan Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Dubrovnik Kılavuz İlkeleri'nin “16+1” işbirliğinin gelişimine yön verdiğini vurgulayarak, Yunanistan'ın “16+1” işbirliğine resmen kabul edilmesinin de işbirliğinin dinamizmini yansıttığını belirtti.

Li Keqiang, tarafların, karmaşık uluslararası koşullar karşısında çok taraflılık ve serbest ticaretin ortaklaşa korunması konusunda anlaşmaya vardığına dikkat çekti.

Başbakan Li, “16+1” taraflarının, işbirliği projelerini öteden beri karşılıklı saygı, eşitlik ve piyasa ekonomisi ilkeleri doğrultusunda, AB yasaları ve kurallarına uyarak açık ve şeffaf yöntemlerle ilerlettiğini vurguladı. Li, “16+1” mekanizmasının Çin-Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ve Çin-AB ilişkilerinin geliştirilmesine olumlu katkılarda bulunmasını takdirle karşıladığını söyledi.

Li ayrıca, 8. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'ne katılan Polonya, Estonya, Litvanya, Macaristan ve Kuzey Makedonya başbakanlarıyla da görüştü.


  
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor