Li Keqiang'dan “16+1” işbirliği için öneriler

2019-04-13 12:35:42 CRI

“8. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderleri Zirvesi”ne katılan Li Keqiang, “16+1” adı verilen işbirliği için önerilerde bulundu.

Li Keqiang dün Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde düzenlenen zirvede yaptığı konuşmada, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki “16+1” işbirliğinde geçen yıl elde edilen sonuçları olumlu değerlendirdiğini ifade etti. Li, “16+1” işbirliğinin Avrupa'nın bütünleşme süreci ile Çin-Avrupa ilişkilerinin ilerletilmesinde önemli rol oynadığını dile getirdi.

Li Keqiang, “16+1” işbirliği için şu önerilerde bulundu:

-Çok taraflı ticaret sistemi ortaklaşa korunmalı. Dışa açıklık, şeffaflık, kapsayıcılık ve bütünleştiricilik ilkeleri temelinde serbest ticaret sürdürülmeli.

-Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ticaret boyutu genişletilmeli.

-Kuşak ve Yol inşası çerçevesindeki işbirliği derinleştirilmeli.

-Bilimsel ve teknolojik temaslar yoğunlaştırılarak, inovatif işbirliği arttırılmalı.

-KOBİ'ler ve endüstriyel bölgeler alanlarındaki işbirliği güçlendirilmeli.

-Beşeri ve kültürel temas ve işbirliği yoğunlaştırılmalı.

Çin'in gelecek yıl zirveye ev sahipliği yapacağını ilan eden Li, ilgili ülkelerin liderlerinin Çin'e gelerek, “16+1” işbirliğinin geleceği için yeni planları görüşmesini beklediğini ifade etti.

Zirvede hazır bulunan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri liderleri ise, “16+1” işbirliği mekanizması kurulmasından bu yana, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Çin arasındaki somut işbirliğinde gözle görülür başarılar kazanıldığı değerlendirmesinde bulundu.

Liderler, bu mekanizmanın dışa açık, kapsayıcı, karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı önemli bölgeler arasında işbirliği platformu haline geldiğini vurguladı.

Son toplantı aracılığıyla, “16+1” işbirliği kapsamındaki projelerin yerine getirilmesini destekleyeceklerini aktaran liderler, Kuşak ve Yol inşasına aktif olarak katılacaklarının ve Çin'le ticareti genişletip çok taraflılık ile serbest ticareti ortaklaşa koruyacaklarının altını çizdi. Liderler ayrıca, ikili ortaklık ilişkilerini geliştirip, bölge ve dünyanın istikrarını ve gelişimini ilerletmeye hazır olduklarına vurgu yaptı.

Öte yandan, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic'in başkanlık yaptığı zirvede Yunanistan'ın resmi üye olarak “16+1” işbirliğine katılmasının olumlu karşılandığı ifade edildi. Zirvenin ardından Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Dubrovnik Kılavuz İlkeleri yayınlandı.

Zirveye katılan liderler, iki taraf arasında çeşitli alanları kapsayan 10'dan fazla işbirliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor