Haber Analiz:Çin, küresel ticaretin “istikrar sağlayıcısı” oluyor

2019-04-12 20:20:33 CRI

Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

Çin Gümrükler Genel Müdürlüğü, yılın ilk çeyreğine ait dış ticaret verilerini açıkladı. Verilere göre, dış ticaret hacmi 7 trilyon 10 milyar yuanı bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 arttı. Bunlardan ihracat hacmi 3 trilyon 770 milyar yuan olarak gerçekleşti ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 yükseldi, ithalat hacmi de 3 trilyon 24 milyar yuana ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,3'lük bir artış kaydetti.

Ticarette gerilimin tırmandığı, küresel ticaretin artışında yavaşlamanın görüldüğü bugünlerde Çin'in dış ticaretinde kaydedilen artış hiç de kolay yakalanmadı. Bu artış ayrıca, Çin ekonomisindeki direnç gücünü ve Çin piyasasının sahip olduğu dev potansiyeli ortaya koydu.

Detaylara bakıldığında, yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen dış ticarette “istikrarlılık ve niteliklilik” göze çarpıyor. Bu özellik de esas olarak 3 konuda kendisini gösteriyor:

1. Ticaret ortaklıklarının çeşitliliğe yönelmesi. Mesela Çin-ABD ticaret hacminde yılın ilk çeyreğinde yüzde 11'lik bir düşüş yaşanmasına rağmen, Çin ile AB, ASEAN ve Japonya gibi belli başlı ticaret ortaklıklarına yönelik dış hacminde ise sırasıyla yüzde 11,5, yüzde 8,1 ve yüzde 3,2 artış görüldü. Özellikle Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelere yönelik dış ticaret de yüzde 7,8 arttı ve bu ülkelere yapılan dış ticaret hacminin Çin'in dış ticaretindeki payı da yüzde 28,6'a çıktı. Bununla beraber, Çin ile Latin Amerika ve Afrika arasındaki dış ticaret hacminin payı da yüzde 7 ve yüzde 4,6'ya ulaştı. Ticaret ortaklıklarındaki bu çeşitlilik, Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşmeden doğan olumsuz etkilerin giderilmesi ve risklere karşı direnç gücünün artmasına yardımcı olabiliyor.

2. İthalat ve ihracat ürünlerinin yapısı daha da iyileşti. İhracat bakımından katma değeri yüksek olan bazı mekanik ve elektrikli ürünler ile ekipman imalat ürünlerinin ihracatındaki artış eğilimi korundu. Böylece “Made in China”nın uluslararası rekabet üstünlüğü gösterildi. İthalat bakımından tüketim malları, tıbbi araç-gereçler ve cihazların ithalatı da ayrı ayrı yüzde 10,5 ve yüzde 10,8 arttı.

3. Dış ticaretin büyümesindeki itici güç daha da kuvvetlendi. Gerek genel ticaretin ithalat ve ihracat hacminin toplam dış ticaret hacminin büyümesine yaptığı katkının yüzde 94,5'e ulaşması, gerek ise özel işletmelerin dış ticaretteki yüzde 9,9'luk büyümesinin dış ticaretteki büyümeyi hızlandıran başlıca unsur olması, yani Çin piyasasının içinden yükselen bu güç, dış ticaretin gelişimi için sağlam bir destek haline geldi.

DTÖ, kısa süre önce küresel ekonomik büyüme beklentisini yüzde 3,7'den yüzde 2,6'ya indirdi. Yani ekonomik büyüme beklentisi son üç yılın en düşük seviyesinde kaldı. Bu değişimin ana sebebi, ticari anlaşmazlıkların tırmanması ve ekonomik belirsizliklerin artması. Bu koşullarda Çin'in dış ticareti ise, ilk çeyrekte istikrarlı büyüme ile istikrarda nitelikli yükselme gerçekleştirdi. Bu, kolay yakalanabilecek bir gelişme değil.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor