“Kore Yarımadası diyaloğunun sürdürülmesini bekliyoruz”

2019-04-12 19:21:43 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in, Kore Yarımadası sorununa ilişkin diyaloğun sürdürülmesini beklediklerini belirtti.

Lu Kang, günlük basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la üçüncü defa görüşmeye hazır olduğu ve ABD'nin şu an Kuzey Kore'ye daha fazla yaptırım uygulamayı düşünmediği yönünde çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Lu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizce, Kore Yarımadası diyaloğuna devam edilerek barış sürecinin sürekli ilerletilmesi, bütün ilgili tarafların ortak çıkarlarına uygundur. Ayrıca, uluslararası toplumda da bu yönde büyük bir beklenti var. Çin, ilgili tarafların sorunu diyalog yoluyla çözme doğrultusunda temasları yoğunlaştırarak, aynı hedefe ilerlemesini ve birbirinin meşru kaygılarına saygı göstermesini umuyor. Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasını ve sorunun siyasi yolla çözülmesini hızlandırmak amacıyla fikir ayrılıklarının azaltılmasını ve fikir birliklerinin genişletilmesini bekliyoruz. ABD Başkanı Trump'ın diyaloğun sürdürüleceği ve daha fazla yaptırımın düşünülmediği yönündeki açıklaması olumlu bir sinyal veriyor. Kore Yarımadası diyaloğunun sürdürülmesini ve derinlemesine ilerletilmesini umuyoruz.”

ABD Başkanı Donald Trump dün, Beyaz Saray'da Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile yaptığı görüşmede, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la üçüncü kez görüşmeye hazır olduğunu ve ABD'nin şu an Kuzey Kore'ye daha fazla yaptırım uygulamayı düşünmediğini belirtmişti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor