Çin-Orta ve Doğu Avrupa ilişkileri sıkılaşıyor

2019-04-12 09:52:27

Çin-Orta ve Doğu Avrupa Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Dubrovnik'te bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile bir araya geldi.

Görüşmede, bu yılın Çin ile Bulgaristan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 70'inci yılı olduğuna işaret eden Li Keqiang, ikili ilişkilerin yeni gelişme fırsatıyla karşı karşıya bulunduğunu kaydetti.

Li, bir dizi kutlama etkinliğini ortaklaşa düzenlemenin yanı sıra iki tarafın altyapı tesisleri inşası ve tarım teknolojileri gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştıracağının altını çizdi.

Çin Başbakanı, daha çok Çinli işletmenin Bulgaristan'daki altyapı tesisleri inşasına katılmasını teşvik ettiklerini ve bu ülkeden kaliteli tarım ürünlerinin ihracını genişleteceklerini belirtti.

İki ülkenin halkları arasındaki iletişime de değinen Li Keqiang, Sofya Çin Kültür Merkezi'nin yıl içinde resmen hizmete gireceğini sözlerine ekledi.

Başbakan Li Keqiang, aynı gün Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Slovakya Başbakanı Peter Pellegrini, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Slovenya Başbakanı Marjan Sarec ve Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis ile ayrı ayrı görüştü.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor