Çin: Yabancı güçlerin Venezuela'nın içişlerine müdahalesine karşıyız

2019-04-11 18:03:37 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, yabancı güçlerin Venezuela'nın içişlerine müdahalesine, ülkeye askeri müdahale ihtimaline ve “insani sorun” bahanesiyle siyasi amaç güdülmesine karşı çıktıklarını belirtti.

Ma Zhaoxu dün, BM Güvenlik Konseyi'de Venezuela sorununa ilişkin düzenlenen açık oturumda Çin'in Venezuela'daki gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. Ma, Venezuela yönetiminin ülkenin egemenliği, bağımsızlığı ve istikrarını korumak için harcadığı çabaları desteklediklerini ve ülke ile ilgili işlere Venezuela halkının karar vermesi gerektiğini kaydetti.

Ma, Çin'in, Venezuela halkının geçici zorlukların üstesinden gelmesine destek olmak amacıyla ülkeye acil maddi yardım kararı aldığını ve ilgili yardımların Venezuela'ya ulaştırılmakta olduğunu ifade etti.

Barış ve istikrarın korunmasının hem Venezuela halkının temel çıkarlarına, hem de ilgili tarafların ortak çıkarlarına uygun olduğuna dikkat çeken Ma, ilgili ülkelerin bu ülkeye uyguladığı tek taraflı yaptırımları bir an önce kaldırıp, BM insani yardım ilkelerine uygun bir şekilde ülkeye destek sağlamalarını beklediklerini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor