Kazak halkı, Çin'in reform ve dışa açılmasını fotoğraflarla öğrenecek

2019-04-11 11:51:35

Çin'in reform ve dışa açılmasının 40'ıncı yılı ile Çin ve Kazakistan'ın Kuşak ve Yol'un inşasındaki ortaklığını konu alan fotoğraf sergisi, dün Kazakistan'ın başkenti Nursultan'daki Ulusal Müze'de açıldı.

Etkinliğe Çin'in Nursultan Büyükelçisi Zhang Xiao, Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Asya ve Afrika İşleri Genel Müdürü Aydarbek Tumatov ile Kazakistan Ulusal Müzesi Müdür Yardımcısı Abai Satubaldin'in yanı sıra, iki ülkeden farklı çevrelerden isimler katıldı.

Büyükelçi Zhang, açılış töreninde yaptığı konuşmada, sergi vesilesiyle Kazak halkının, Çin'in reform sürecinden elde ettiği somut kazanımları kapsamlı ve canlı bir şekilde anlayacağını, Çin'in ekonomik açıdan geri kalmış bir ülkeyken nasıl dünyanın ikinci büyük ekonomisi hâline geldiğine dair tarihsel süreci kavrayacağını söyledi.

Büyükelçi Zhang, Çin'in son beş yılda Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in dış politikaya dair fikirlerinin rehberliğinde, bir dizi karmaşık uluslararası siyasi ve ekonomik faktörün üstesinden gelerek, hem ülkenin inşasında hem de dış politika alanında yeni başarılar elde ettiğinin altını çizdi.

Çinli büyükelçi, 2013 yılında Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in o dönemki adıyla Astana'da “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı”nın inşası önerisinde bulunmasıyla Çin-Kazakistan işbirliğinde yeni bir sayfa açıldığını ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini ifade etti.

Tumatov da açılış töreninde, Kazakistan'ın, Çin'in dünya ekonomisinin gelişiminden ve iki ülkenin Kuşak ve Yol'un inşa sürecindeki ortaklığından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Kazak yetkili, son yıllarda ikili ilişkilerin ilerlemesiyle taraflar arasındaki beşeri ve kültürel değişimin de giderek arttığını söyledi.

Tumatov, sergiyle Kazak halkının, Çin'in reform ve dışa açılma alınında elde ettiği başarıları ve iki ülkenin Kuşak ve Yol'un inşasında yaptığı işbirliğinin sonuçlarını daha iyi anlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

Çin'in Nursultan Büyükelçiliği ve Kazakistan Ulusal Müzesi tarafından ortaklaşa düzenlenen fotoğraf sergisinde, fotoğraf ve videolardan oluşan 160'tan fazla eser, bir ay boyunca ziyaretçilerle buluşacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor