Yang Jiechi: Çin-İngiltere ilişkileri sağlıklı şekilde ilerletilmeli

2019-04-11 10:55:30 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi, York Dükü Prens Andrew ile yaptığı görüşmede, Çin ile İngiltere'nin ikili ilişkilerin sağlıklı şekilde gelişmesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda, ÇKP Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü olan Yang Jiechi, dün başkent Beijing'de, İngiltere'den York Dükü Prens Andrew ve Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Tehmina Janjua ile ikili görüşmelerde bulundu.

Yang Jiechi, Prens Andrew ile yaptığı görüşmede, Çin ile İngiltere'nin ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini teminat altına alması gerektiğini belirtti.

Prens Andrew'in Çin ile İngiltere arasındaki temasları ve somut işbirliğini teşvik etme çabalarını olumlu değerlendiren Yang, iki tarafın, iki ülkenin, liderler arasında varılan önemli uzlaşıyı yerine getirmesi ve ikili ilişkilerin "altın çağı"nı ilerletmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Yang Jiechi, Çin ile İngiltere'nin Kuşak ve Yol'un inşasını aktif şekilde hızlandırmasının öneminin de altını çizdi.

Prens Andrew, görüşmede İngiltere'nin ikili ilişkilerin "altın çağı"nı ilerletmede kararlı olduğunu ifade etti. Prens Andrew, İngiliz Kraliyet Ailesi'nin de iki ülke arasında çeşitli alanlardaki temas ve işbirliğini teşvik etme konusunda aktif rol oynamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Yang Jiechi, aynı gün, Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Tehmina Janjua ile de bir araya geldi.

Yang, görüşmede, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2015 yılında Pakistan'a yaptığı tarihî ziyaretten bu yana iki taraf arasındaki “her koşulda stratejik ortaklık ilişkilerinde” büyük ilerleme kaydedildiğini söyledi.

İki ülke liderleri arasındaki uzlaşıların hayata geçirilmesinin önemine işaret eden Yang Jiechi, tarafların somut işbirliğini genişletmesi ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nu birlikte inşa etmesi gerektiğini kaydetti.

Görüşmede, Pakistan'ın Çin'in bölgesel barış ve kalkınmayı ilerletmedeki yapıcı rolünü takdirle karşıladığını belirten Tehmina Janjua, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasını hızlandırmaya ve ikili ilişkilerin sürekli gelişmesini ilerletmeye hazır olduklarını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor