“Çin-AB ortak bildirisi, ikili ilişkilerdeki yüksek seviyeyi yanıstıyor”

2019-04-10 21:03:59 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin ve Avrupa Birliği (AB) tarafından açıklanan ortak bildirinin, iki taraf arasındaki fikir ayrılıklarının diyalog yoluyla çözülebildiğinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

Lu Kang, günlük olağan basın toplantısında, Başbakanı Li Keqiang ile Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker arasında dün Brüksel'de yapılan görüşmeyi değerlendirdi.

Li Keqiang ile Donald Tusk ve Jean-Claude Juncker'in 21. Çin-AB Liderler Görüşmesi'ne başkanlık yaptığı hatırlatan Sözcü Lu, iki tarafın ayrıca ortak bildiri açıkladığını ifade etti.

Lu Kang, Çin'in AB ile beraber çaba harcayarak, son görüşmede varılan fikir birliklerini yerine getirmeyi, Çin-AB işbirliğini yeni seviyeye götürmeyi ve dünya barışı ile kalkınmasına katkıda bulunmayı sürdürmeyi arzuladığını ifade etti.

Lu, “İki taraf da, Çin-AB ilişkisinin çeşitli alanlarında kaydedilen ilerlemeleri memnuniyetle değerlendirdi. Taraflara göre, Çin ve AB, karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç temelindeki somut işbirliğini derinleştirme konusunda geniş ortak çıkarlara sahip ve iki taraf da çok taraflılık ile açık dünya ekonomisini savunuyor. Çin ve AB ayrıca, korumacılığa ve tek taraflılığa karşı çıkma konusunda aynı tutumu sergiliyor. Üstelik küresel yönetişimi iyileştirme ve dünya barışı ile istikrarını koruma konusunda da ortak hedefleri paylaşıyor. Çin-AB ilişkisinin uzun vadeli, istikrarlı ve sağlıklı gelişimi, iki tarafın temel ve uzun vadeli çıkarlarına uygundur ve dünya için önemli ve olumlu etkiler yaratacaktır.” şeklinde konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor