Çin ve Hırvatistan başbakanları bir araya geldi

2019-04-10 20:37:54 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de Başbakan Andrej Plenkovic ile görüştü.

 

İki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı geliştiğine dikkat çeken Li Keqiang, Çin'in saygı, eşitlik ve güven temelinde Hırvatistan'la karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı işbirliğini güçlendirmeye, geleneksel dostluğu derinleştirmeye ve ikili işbirliğini yeni bir seviyeye taşımaya hazır olduğunu belirtti.


Başbakan Li, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Hırvatistan'ın kalkınma stratejisiyle kaynaşmasını sağlamanın yanı sıra, ikili ticaret boyutunu genişletmek ve karşılıklı yatırım seviyesini yükseltmek için çaba harcayacaklarını vurguladı.


Li, Hırvatistan'dan Çin piyasasının taleplerine uygun ürünlerin ithalatını arttıracaklarını, Çinli şirketlerin Hırvatistan'daki liman ve demiryolu inşasına katılmasını teşvik edeceklerini, iki ülke arasındaki beşeri ve kültürel iletişimi yoğunlaştıracaklarını ifade etti.


“16+1  işbirliği”nin, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde kilit öneme sahip olduğuna dikkat çeken Li, söz konusu işbirliğinin Avrupa'nın bütünleşme sürecinin ilerletilmesinde de önemli rol oynadığına işaret etti.


Hırvatistan'ın “16+1  işbirliği”ni geliştirmek için harcadığı çabaları takdirle karşıladıklarını belirten Li, Hırvatistan ile birlikte “Sekizinci 16+1 Liderler Zirvesi”nin başarılı şekilde düzenlenmesini sağlamak için ortak çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Andrej  Plenkovic ise, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 27 sene boyunca ilk kez bir Çin başbakanının Hırvatistan'ı ziyaret ettiğini belirtti.


Plenkovic, Çin'in tarihi ve kültürüne yönelik anlayışı arttırarak, Çin kalkınmasının getirdiği fırsatlardan faydalanmaya ve Kuşak ve Yol inşasına destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.


Ziyaret sırasında iki taraf arasında bir dizi işbirliği belgesi imzalanacağının altını çizen Plenkovic, Çin'in altyapı tesisleri inşası alanında ülkesinin önemli bir işbirliği ortağı olduğunu ifade etti.


Hırvat Başbakan, Çin'le siyaset, ekonomi, kültür, turizm ve altyapı tesisleri gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirerek, ikili ilişkileri daha da ilerletmeye hazır olduklarını söyledi.


“16+1 işbirliği”nin uygulanmaya başlamasıyla mekanizmanın 16 ülke ile Çin arasındaki işbirliğini güçlü ölçüde hızlandırdığına işaret eden Plenkovic, son “16 +1 Liderler Görüşmesi”nde olumlu sonuçların kazanılması için Li Keqiang'la beraber çaba harcamaya hazır olduğunu ifade etti.


İki başbakan, görüşmeden sonra ekonomi, ticaret ve yatırım, turizm, kalite kontrolü ile spor gibi alanları kapsayan iki taraflı işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti ve ortak basın toplantısını düzenledi. İki taraf ayrıca bir ortak açıklama yayınladı.


Li Keqiang daha sonra, Hırvatistan Meclis Başkanı Gordan Jandrokovic'le de bir araya geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor