Li Keqiang Hırvatistan'da

2019-04-10 11:00:52 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün akşam özel uçakla Zagreb'e ulaşarak Hırvatistan ziyaretine başladı. Li, ziyareti sırasında Dubrovnik'te düzenlenecek Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'ne (16+1) katılacak.

Li Keqiang, havaalanında Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ve eşi tarafından karşılandı. Başbakan Li, havaalanında yaptığı açıklamada, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşundan beri Hırvatistan'a başbakan düzeyindeki ilk ziyareti kendisinin gerçekleştirdiğini hatırlattı.

İkili ilişkilerin karşılıklı saygı, eşitlik ve çifte kazanç temelinde sağlıklı ve istikrarlı geliştiğini vurgulayan Li, iki ülkenin birçok alandaki işbirliğinde de büyük başarı kaydettiğini söyledi.

“16+1” işbirliğinin Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliği için yeni bir yol açtığını dile getiren Li Keqiang, söz konusu mekanizmanın Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Asya ve Avrupa ülkelerinin birbirine bağlanması stratejisini hayata geçirecek önemli bir platform haline getirilmesi için eşitlik, istişare, çifte kazanç, hoşgörü ve inovasyon ilkeleri doğrultusunda Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle ortaklaşa çaba harcamaya hazır olduklarını ifade etti.

Başbakan Li, ziyareti sırasında Hırvat mevkidaşı Plenkovic'in yanı sıra Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ve Meclis Başkanı Gordan Jandrokoviç ile ayrı ayrı görüşmeler yapacak. Li, ayrıca Plenkovic'le beraber Çin-Hırvatistan Kültür ve Turizm Yılı'nın açılış törenine katılacak, Çinli şirketin inşa ettiği Peljesac Köprüsü'nde incelemelerde bulunacak.

Çin Başbakanı'nın programında 16+1 işbirliği çerçevesindeki 9. Ekonomi ve Ticaret Forumu, Eğitim İşbirliği Fuarı, KOBİ'ler toplantısı ve 16+1 Küresel Dostluk Merkezi”nin açılış töreni de yer alıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor