Çin'den Ortadoğu'da barışı savunma çağrısı

2019-04-09 19:40:50 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ilgili ülkelerin, özellikle bölge dışındaki büyük ülkelerin, Ortadoğu'daki barış ve istikrara faydalı girişimlerde bulunmasını umduklarını belirtti.

Lu Kang günlük olağan basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın dün ABD yönetiminin İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör örgütü listesine eklediğini açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Lu Kang, “Ülkeler arasındaki ilişkileri ele alma konusunda, BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkeleri temelinde oluşturulan uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine uyulması ve güç diplomasisi veya zorbalık uygulanmaması gerektiğini her zaman savunuyoruz. İlgili ülkelerin, özellikle bölge dışındaki büyük ülkelerin, Ortadoğu'daki gerginliğin daha da tırmanmasına yol açan eylemlerden kaçınarak, bölgedeki barış ve istikrara faydalı girişimlerde bulunmasını umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Donald Trump dün, ABD yönetiminin İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör örgütü listesine eklediğini resmen açıklamıştı. Söz konusu kararla, ABD ilk kez bir ülkenin silahlı kuvvetlerini terör örgütü olarak belirledi.

Buna karşın İran da, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'na (CENTCOM) bağlı askeri güçleri terör örgütü olarak ilan etti. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin kararının bölgesel ve uluslararası istikrar ile barışa ciddi bir tehdit oluşturduğuna işaret edildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor