Peng Liyuan Küba'nın First Lady'si Pereza ile görüştü

2019-04-09 19:19:18 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in eşi Peng Liyuan, Çin'e resmi ziyarette bulunan Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'in eşi Lis Cuesta Peraza ile Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konukevi'nde bir araya geldi.

Peng Liyuan görüşmede, Çin-Küba geleneksel dostluğunun uzun bir geçmişe sahip olduğuna dikkat çekerek, Miguel Diaz-Canel'in başkanlık ettiği yeni nesil Kübalı liderlerin Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasına aktif bir şekilde katılarak, iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliğini güçlendirmek için çalıştığını belirtti.

Peng, Çin-Küba işbirliğinden zengin meyveler alınmasını ve iki ülke arasındaki dostluğun sonsuza kadar sürmesini temenni ettiğini kaydetti.

Lis Cuesta Peraza'nın Çin-Küba kültürel iletişimi için harcadığı çabaları takdirle karşıladıklarına işaret eden Peng, Küba'nın kültürü ile sanatının son derece zengin ve renkli olduğunu vurguladı.

Peng, iki tarafın kültür, sanat ve turizm alanlarındaki iletişim ile işbirliğini güçlendirerek, iki ülke halklarını daha da yakınlaştırmasını beklediklerini kaydetti.

UNESCO Kız Çocukları ve Kadınların Eğitimi Özel Elçiliği ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Verem ve AİDS Önleme İyi Niyet Elçiliği görevleriyle ilgili yürüttüğü çalışmalar hakkında da bilgi veren ve Çin'in eğitim ile sağlık alanlarındaki deneyimlerini paylaşan Peng, iki ülkenin bu alanlardaki iletişim ve işbirliğini güçlendirmesini arzuladığını söyledi.

Lis Cuesta Peraza ise, Küba halkının Çin kültürünü çok sevdiğini ve Çin halkına dostane duygular beslediğini dile getirdi.

Geçen 70 yıl içinde Çin'in kalkınmasında elde edilen büyük başarıların hayranlık verici olduğunu ifade eden Lis Cuesta Peraza, ülkesine uzun zamandır verdiği desteklerden dolayı Çin'e teşekkür etti.

Gelecek yılın iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 60. yıldönümü olduğunu anımsatan Lis Cuesta Peraza, bu vesileyle karşılıklı kültürel iletişimin hızlandırılmasını ve ikili dostluğun pekiştirilmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor