“Çin-Afrika Enstitüsü” kuruldu

2019-04-09 18:57:26 CRI

“Çin-Afrika Enstitüsü” kurulması vesilesiyle dün Beijing'de bir toplantı düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping toplantıya kutlama mesajı gönderdi.

Xi'nin mesajı, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dışişler Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Jiechi tarafından okundu.

Xi mesajında, enstitü aracılığıyla iki tarafın akademik kaynaklarının bir araya getirilmesinin önemine vurgu yaptı. Çin ile Afrika halkları arasındaki anlayış ve dostluğun arttırılması gerektiğini belirten Xi, işbirliği konusundaki fikir ve önerilerin toplanmasını, böylece Çin-Afrika ilişkilerinin geliştirilmesine katkılarda bulunulmasını arzuladığını ifade etti.

Yang Jiechi ise konuşmasında, enstitünün tarihi fırsatlardan yararlanarak, Çin ile Afrika arasındaki kültürel ve stratejik temasın güçlenmesine, halklar arasında gönül köprüsü kurulmasına ve Çin-Afrika kapsamlı stratejik ortaklığının daha yüksek seviyeye taşınmasına katkı sunmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Toplantıya, Çin ve Afrika hükümet organlarının yanı sıra, akademik enstitüler ve düşünce kuruluşlarından temsilciler ile Afrika ülkelerinin Çin'deki diplomatlar dahil yaklaşık 350 kişi katıldı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor