Li Keqiang, Çin-AB Liderler Zirvesi için Brüksel'de

2019-04-09 11:29:27 CRI

Li Keqiang, Çin-AB Liderler Zirvesi için Brüksel'de

Çin Başbakanı Li Keqiang, 21. Çin-AB Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere dün Belçika'nın başkenti Brüksel'e ulaştı.

Li Keqiang, yaptığı açıklamada, Çin ile Avrupa'nın uluslararası arenadaki iki başlıca güç ve piyasa oldukları gibi, birbirlerinin önemli işbirliği ortakları olduklarını söyledi.

Ziyareti esnasında, karşılıklı saygı, koordinasyon ve çifte kazanç temelinde AB ile her iki tarafı da ilgilendiren konularda fikir alışverişinde bulunmayı ve kapsamlı uzlaşılara varmayı istediklerini dile getiren Li, Çin-AB Yatırım Anlaşması'na dair müzakereleri ilerletmeye ve Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini daha yüksek bir seviyeye taşımaya hazır olduklarını belirtti.

Başbakan Li, Avrupa'nın entegrasyon sürecinin yanı sıra, AB'nin bütünlüğünü ve büyümesini kararlılıkla desteklediklerini ifade etti.

AB ile uluslararası meseleler üzerindeki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmeyi arzuladıklarına işaret eden Li, çok taraflılığın ve serbest ticaretin korunması, ikili ilişkilerin küresel ve stratejik öneminin sağlamlaştırılması, dünyanın barış, istikrar ve refahına katkı yapılması için çalışmaya hazır olduklarının da altını çizdi.

Li Keqiang, Brüksel ziyareti kapsamında Çin-Avrupa Liderler Zirvesi'ne Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile birlikte eşbaşkanlık edecek. Tusk ve Juncker ile ikili görüşmeler de gerçekleştirecek olan Li, Belçika Başbakanı Charles Michel ile de bir araya gelecek.

Başbakan Li, ayrıca 4. Çin-AB İnovasyon İşbirliği Diyaloğu'na ve AB-Çin Ticaret Odası'nın açılış törenine katılacak.

Brüksel'deki temaslarının ardından Hırvatistan'a resmî bir ziyaret gerçekleştirecek Li, bu ülkede düzenlenecek Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri liderler toplantısına katılacak.

Başbakan Li'ye Avrupa gezisinde eşi Cheng Hong'un yanı sıra, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı He Lifeng eşlik ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor