Çin: Uluslararası kurallara uyulmalı

2019-04-08 19:42:06 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, G7 dışişleri bakanları tarafından uluslararası kurallarla ilgili olarak yayınlanan ortak bildiri hakkında değerlendirmede bulundu. Lu, herkesin adımlarını kurallara göre atmak istediğini ve bunun iyi bir durum olduğunu belirtti.

G7 dışişleri bakanları tarafından önceki gün yayınlanan söz konusu ortak bildiride, bölgesel istikrar ile kurallara dayanan uluslararası düzene zarar veren tek taraflı eylemlere şiddetle karşı çıkıldığı kaydedildi. Bildiride ayrıca, Çin'in serbest, dışa açık ve uluslararası kurallara dayanan küresel sisteme sorumlu bir tavırla katılmasının teşvik edildiği vurgulandı.

Lu Kang, günlük olağan basın toplantısında, ilgili tarafların uluslararası sistem ve kuralların ne olduğunu net bir şekilde belirlemesini istediklerini söyledi.

Lu, “Uluslararası toplumun üyelerinin büyük çoğunluğu, BM Tüzüğü ilkelerine dayanan uluslararası ilişkilerin temel kurallarını, çekirdeğinde BM bulunan çok taraflılık sistemini ve Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına dayalı çok taraflı ticaret sistemini savunuyor. Çin'in de tam olarak bunları desteklediğini belirtebilirim.” dedi.

Lu, “G7 ülkeleri de aynı fikirdeyse, yani G7 üyeleri de BM çerçevesinin dışında kalan tek taraflı eylemlere karşı çıkıyorsa, onların görüşleri başta Çin olmak üzere tüm uluslararası toplum tarafından desteklenir.” ifadelerini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor