“Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru yerel ekonomiyi güçlendiriyor”

2019-04-08 19:23:11 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru projelerinin Pakistan'ın yükünü arttırmak yerine, ekonomisini güçlendirdiğini belirtti.

Lu Kang, Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin'in Pakistan'da Kuşak ve Yol çerçevesinde yürüttüğü altyapı projelerinin yüzde 50'sinin bile tamamlanamadığına ve bu durumun Pakistan'ın ekonomik yükünü arttırdığına ilişkin iddiaları değerlendirdi.

Lu, “Büyük projelere uluslararası finansman sağlanması, dünya genelinde kabul edilen bir eylem ve aynı zamanda gelişen ülkelerin sermaye konusundaki sıkıntıları gidermesi için de verimli bir yol. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru projelerinin sadece yüzde 20'si Çin kredileriyle yürütülüyor; diğer yüzde 80'i ise Çin'in doğrudan yatırımları veya yardımlarıyla uygulanıyor. Projeler, Pakistan'ın yükünü arttırmak yerine, ekonomisini daha da güçlendiriyor.” şeklinde konuştu.

Lu Kang, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun başlatıldığı günden bu yana geçen 5 sene boyunca 22 projenin tamamlandığını dile getirdi. Lu, söz konusu projelerin bölgede 10 binden fazla istihdam fırsatı yarattığını ve 8 milyon 600 bin ailenin elektrik ihtiyacını karşıladığını vurguladı.

Lu, “Bu projeler, Pakistan'daki altyapı tesislerini büyük ölçüde iyileştirdiği ve yerel halka büyük faydalar getirdiği için Pakistan hükümeti ile halkının beğenisini kazandı. İlgili basın kuruluşlarının Pakistan'a giderek, yerel halkın Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'na yönelik gerçek fikirlerini öğrenmelerini ve objektif yorumlar yapmalarını umuyoruz.” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor