Çin-AB ilişkilerinde bahar dönemi

2019-04-07 15:12:10 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Brüksel'de düzenlenecek 21. Çin-AB Liderler Zirvesi'ne katılmak için yarın yola çıkıyor.

Çin'in Avrupa Birliği Misyonu Başkanı Zhang Ming, Çin-AB ilişkilerinde dört özelliğin kendini gösterdiğini belirterek, bu görüşmenin Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerine yeni dinamikler katarak iki tarafın çeşitli alanlardaki diyalog ve işbirliğini ilerleteceğini kaydetti.

Çin-AB Liderler Zirvesi, Çin ve AB arasındaki stratejik iletişimde üst düzey bir platformdur.

Çin Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, bu defaki görüşme, Başbakan Li Keqiang'ın AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'le ortaklaşa başkanlık edecekleri 5. görüşme olacak.

Çin'in AB Misyonu Başkanı Zhang Ming, “İki tarafın liderleri, zirve sırasında Çin-AB ilişkileri ve iki tarafın ortaklaşa ilgilendiği önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulunacak” diye konuştu.

Brüksel'de bu yıl bahar erken geldi. Çin-AB ilişkilerinde de bahar dönemine girildiğini belirten Zhang Ming, Çin-AB ilişlerindeki dört özellikten birinin, karşılıklı güvenin sürekli artırılması olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen yılın son gezisi ve bu yılın ilk gezisini Avrupa'ya yaptı. Bu ziyaretler sırasında Çin, Fransa, Almanya ve AB liderleri özel görüşmeler yaparak, stratejik güveni artırma ve stratejik işbirliğini derinleştirme mesajı verdi .

Menfaatlerin günden güne kaynaşması, Çin-AB ilişkilerinin diğer bir özelliğidir. AB, peş peşe 15 yıldır Çin'in en büyük ticari ortağı ve ithalat kaynağı konumunu korumaktadır. Çin ise üst üste 14 yıldır AB'nin ikinci ticari ortağı ve en büyük ithalat kaynak yeridir.

2018 yılında, Çin-AB ticaret hacmi, 682 milyar ABD Dolarını aşarak rekor seviyeye ulaştı.

Zhang Ming, Çin'de Yabancı Yatırım Yasası'nın çıkarılmasıyla Çin-AB işbirliğine daha fazla fırsatla karşılaşılacağı görüşünde.

Kuşak ve Yol işbirliği kapsamındaki entegrasyonun gittikçe derinleştirilmesi, Çin-AB ilişkilerindeki üçüncü özelliktir.

Zhang Ming, AB'nin geçen sene Avrasya bağlantı şebekesiyle ilgili stratejik belgeyi yayınlayarak bağlantı şebekesi inşasında Çin'i önemli bir işbirliği ortağı olarak gördüğünü açık bir şekilde ilan ettiğini hatırlattı. Zhang, iki tarafın Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşa edilmesiyle ilgili mutabakatının sürekli geliştiğine de işaret etti.

Çin'le Kuşak ve Yol işbirliği anlaşması imzalayan Avrupa ülkelerinin sayısı 22'ye çıktı. Geçen yıl sonuna kadar, Çin-Avrupa kargo tren seferleri sayısı 13 bini aştı.

Çin-AB ilişkilerinin dördüncü özelliği Çin-AB ilişkilerinin küresel anlamının günden güne çarpıcı hale gelmesi.

Zhang Ming, geçen ay sona eren Çin-AB Üst Düzey Stratejik Diyalogu'nda iki tarafın çok taraflılığın desteklenmesi ve dışa açık dünya ekonomisi oluşturulması gibi konularda 10 anlaşmaya vardığına işaret etti.

Zhang Ming, “Çin ve AB, Birleşmiş Milletler kapsamında koordinasyon ve işbirliğini güçlendirerek, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası, G20 Grubu ve Avrasya Konferansı gibi küresel ve bölgesel çok taraflı mekanizmalarda yapıcı rol oynamaya devam etmektedirler” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor