ABD'de C100'ün 30. yıldönümü

2019-04-07 15:19:48

Çin asıllı Amerikalıların kurduğu elit örgüt C100'ün (Committee 100) 30. yıldönümü dolayısıyla 5-7 Nisan günlerinde kutlama töreni düzenlendi.

Çeşitli çevrelerden katılımcılar “ABD ve Çin: Yeni Vizyonlar” teması altında Çin-ABD ilişkilerinin geleceğini ele aldı.

Çin'in New York Başkonsolosu Huang Ping, Çin-ABD dostluğu için yaptığı katkılardan dolayı C100'e teşekkür etti. İkili ilişkilerin geleceğine değinen Başkonsolos Huang Ping, iki ülkenin fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak ortak çıkarlar ve değer yargılarına göre hareket etmeleri gerektiğini belirtti.

ABD'nin C.V.Starr Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Çin'in Reform ve Dostluk Ödülü sahibi Morris Greenberg, geçen yıllarda Çin'deki çalışmalarının başarılı geçtiğini ve herhangi bir farklı muamele görmediğini söyledi. Çin'in dünyanın dikkatini çeken başarılar elde ettiğine işaret eden Greenberg, ABD-Çin ilişkilerinin geleceğine iyimser baktığını vurguladı.

ABD eski maliye bakanı, Harvard eski rektörlerinden Lawrence H. Summers, Çin'in geçen 40 yılda göz alıcı ekonomik başarılar elde ettiğini ve halkın yaşam koşullarını iyileştirdiğini hatırlattı; aynı zamanda ABD'nin Çin'den kaynaklı rekabet baskısı hissettiğini, bu nedenle kendi ekonomisindeki bazı sorunları Çin'e bağladığını savundu.

ABD ekonomisindeki sorunların kendi koşulları ve politikalarından kaynaklandığına dikkat çeken Summers, ikili ilişkilerin yeni bir döneme girdiğinin ve iki tarafın karşılıklı güveni artırmaları gerektiğinin altını çizdi.

Summers, ABD ve Çin'in ikili ilişkileri mantıklı şekilde ele almaları halinde insanlık medeniyetinin gelişmesine birlikte katkıda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

C100 etkinliğine davet edilen Avustralya eski başbakanlarından, ABD'deki Asya Derneği Politikalar Enstitüsü Başkanı Kevin Rudd, Çin-ABD ilişkilerinin dönemsel sorunlarla karşı karşıya bulunmasına rağmen, iki tarafın diyalog ve istişare yoluyla sorunları çözmeleri gerektiğini, bunun dünya istikrarı ve gelişmesi için büyük önem taşıdığını savundu.

150 üyesi olan C100 örgütü, Çin ile ABD arasındaki sivil temasları ilerletmeye ve Çinlilerin ABD toplumuyla kaynaşmasını sağlamaya çalışıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor