Atalara saygı zamanı: Qingming Günü

2019-04-05 14:52:21

Bugün Çinlilerin geleneksel Qingming Günü.

Ataların anılması için oluşturulan bu özel günde insanlar, mezarlıklara gidip ölen yakınlarını anıyor, onlar için öbür dünyada mutlu bir yaşam dileğinde bulunuyor.

Son yıllarda Çin'de çok sayıda kişi, ataların öbür dünyada kullanması için sahte kâğıt para ve sembolik eşyaları yakma, maytap patlatma adetleri yerine, çevreye dost yöntemlerle atalarını anmaya başladı.

Ekolojik çevrenin korunması ve yangın riskinin azaltılması için geleneksel yöntemler yerine çevreye dost yöntemler teşvik ediliyor ve bu yeni yöntemler halk arasında giderek yaygınlaşıyor.

Yeni yöntemler arasında mezarlığa taze çiçek götürmek, toplu mezarlıkta kurulan hatıra duvarına atalara olan özlemi anlatan kartlar asmak, internet üzerinde açılan sanal anma platformlarına mesaj bırakmak gibi uygulamalar yer alıyor.

Online anma yöntemleri, memleketinden uzakta çalışan gençlere kolaylık sağlıyor. İnsanlar bilgisayar veya cep telefonu yoluyla mesaj bırakarak ölmüş aile efradını anabiliyor.

Ayrıca, Çin'deki kül gömme tarzı da değişti. Ülkenin birçok kentinde ağaç, çim veya çiçek saksı altına gömme, nehre veya denize atma gibi çevreye dost olan ve arazi tasarruf eden yöntemler kullanılıyor. Bu yöntemleri destekleyen Çin vatandaşları, insanın tabiattan geldiğini ve bu dünyadan ayrılırken tekrar tabiata döneceğini, yeni yöntemlerin tabiatı kirletmemesi gerektiğini savunuyor.

Qingming hem yıl içinde 24 sezondan biridir hem de ayrı bir festival olarak gelenek haline gelmiştir. Qingming, daha Zhou Krallığı döneminde (M.Ö. 1046-M.Ö. 256) bile çok yaygındı ve o zamandan bu yana bu özel günle ilgili çeşitli gelenekler oluştu.

5 Nisan, Çin'in geleneksel festivallerinden biri olan Qingming Günü.

Çin'de Qingming Günü sadece Hanların değil, Mançu dâhil 24 azınlık etnik grubun ortak manevi varlığıdır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor