Trump Çin'in başmüzakerecisi Liu He'yı kabul etti

2019-04-05 14:52:10

ABD Başkanı Donald Trump, ticaret müzakereleri nedeniyle Washington'da bulunan Çin'in başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu He'yı dün Beyaz Saray'da kabul etti.

Liu He görüşmede Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in mesajını Trump'a iletti.

Xi Jinping mesajında, iki ülke heyetlerinin geçen ay boyunca yoğun bir müzakere sürecini geride bıraktıklarını ve kritik konularda ilerleme kaydettiklerini belirtti. Xi, heyetlerin karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde anlaşma sürecini hızlandırmaları dileğinde bulundu. Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin, iki ülkenin ve dünya halklarının çıkarlarına uygun olduğuna dikkati çeken Xi, Başkan Trump'la yakın teması korumaya da hazır olduğunu ifade etti.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, Trump'la yaptığı görüşmede, heyetler arasındaki müzakerelerin verimli geçtiğini belirterek, anlaşma sağlamak için süreci hızlandıracaklarını söyledi.

Trump ise heyetlerin kaydettiği ilerlemeyi memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, anlaşma sağlandığında Xi Jinping'le bir araya gelerek bu tarihi ana tanıklık etmeyi ümit ettiğini kaydetti.

Trump ayrıca, Çin'in fentanil içerikli ilaçlara yönelik sıkı kontrolünden dolayı Xi Jinping'e teşekkürlerini ileterek, bunun ABD ile Çin arasında uyuşturucuyla mücadele işbirliğine büyük önem taşıdığını vurguladı.

Reuters'ta yer alan habere göre, Trump nihai anlaşmaya ulaşmak için 4 haftalık bir süreye daha ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor