Kuşak ve Yol çerçevesinde 3. taraf piyasalarda işbirliği güçlenecek

2019-04-04 19:38:53

Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya konulmasından bu yana geçen 6 yıl içinde Çin, Kuşak ve Yol güzerahındaki ülkelerle ikili işbirliğini güçlendirirken, yatırım yaptığı ülkeler, gelişmiş ekonomiler ve diğer ekonomilerin işletmeleriyle üçüncü taraf piyasalarda işbirliğini de geliştirdi.

Üçüncü taraf piyasalarda işbirliği kavramı 2015 yılının Haziran ayında yayınlanan “Çin ve Fransa'nın Üçüncü Taraf Piyasalardaki İşbirliği Ortak Açıklaması”nda ilk kez ortaya konuldu.

Çin'in avantajlı üretim kapasitesi, gelişmiş ülkelerin ileri teknolojisi ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınma ihtiyaçlarını birleştiren söz konusu yeni uluslararası işbirliği modeli üç taraflı ortak kazanç gerçekleştirdi. Üçüncü taraf piyasalardaki işbirliği Kuşak ve Yol inşasının önemli bir parçası haline geldi.

Çin Liman Mühendisliği Şirketi (CHEC), Fransa'nın Bollore Grubu ve CMA-CGM Grubu ile işbirliği yaparak Kamerun'un Kribi derin su limanının konteyner rıhtımlarında 25 yıllık imtiyaz kazandı.

CHEC Genel Müdür Yardımcısı Pan Qingjiang, bu projenin üç şirketin liman inşası, ticaret ve lojistik gibi alanlardaki üstünlüğünü göstererek iyi bir işbirliği ilişkisi kurduğunu ve üç tarafın gelecekteki işbirliği için sağlam bir temel attığını söyledi.

Shanghai Kangheng Çevre Limited Şirketi ve Çin Yatırım Grubu, Fransa Ulusal Yatırım Bankası, Fransa QUADRAN Grubu bu yılın Mart ayında Paris'te “Yenilenebilir Enerji Geliştirme Platformu Ortak İnşa ve İşbirliği Anlaşması”'nı imzaladı.

Shanghai Kangheng Şirketi'nin sanat yönetmeni Zhou Shengyuan, Fransa'nın yeni enerji şirketleriyle işbirliğinin üçüncü taraf piyasaların genişletilmesine daha fazla yarar getireceğini söyledi.

Çin, Fransa, Kanada, Japonya, Singapur ve İtalya gibi ülkelerle ve diğer uluslararası kuruluşlarla “üçüncü taraf piyasalardaki işbirliği” ile ilgili belgeleri imzaladı ve ilgili ülkelerle “üçüncü taraf piyasalarda işbirliği” fonlarının kurulmasını teşvik etti.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'ndan bir yetkili, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ilerleme sürecinde, Çin'in ortak teklif ve ortak yatırım gibi farklı yollarla yeni piyasaları keşfetme çalışmalarına destek vermeye devam edeceğini ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor