Çin-Filipinler Güney Çin Denizi müzakeresi yapıldı

2019-04-04 10:24:49 CRI

“Çin-Filipinler Güney Çin Denizi Sorunu İki Taraflı Müzakere Mekanizması”nın (BCM) 4'üncü toplantısı dün Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlendi.


Toplantıda, Güney Çin Denizi'ndeki son gelişmelerin yanı sıra, her iki tarafı ilgilendiren diğer konular ele alındı. İki taraf, işbirliğini sürdüreceklerini ve karşılıklı güveni artırmak için müzakerelerde bulunmaya devam edeceklerini yineledi.


Toplantıda, Çin ile Filipinler arasında Güney Çin Denizi konusundaki fikir ayrılıklarının diğer alanlardaki işbirliğini etkilememesinin önemine işaret edildi. Anlaşmazlıkların silah zoruyla değil, uluslararası yasalarda geniş çapta kabul edilen ilkelere göre ve olayla doğrudan ilgili egemen ülkeler tarafından dostane müzakereler gibi barışçıl yollarla çözülmesi gerektiği vurgulandı.


İki taraf arasında, müzakere mekanizması çerçevesinde kurulan teknik çalışma gurubu aracılığıyla, Güney Çin Denizi'nde siyasi güvenlik, arama-kurtarma, asayiş, bilimsel araştırma ve çevre koruma ile balıkçılık gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirme konusunda verimli temaslar gerçekleştirildi.


Toplantıda, birbirinin egemenliğine etki etmeden denizde petrol ve doğalgaz geliştirme işbirliği de ele alındı.


İki taraf ayrıca, “Güney Çin Denizi Taraflar Eylem Deklarasyonu”nu kapsamlı ve verimli şekilde yerine getirerek, “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları” hakkında bir an önce anlaşmaya varmak için çalışacaklarını yineledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor