Başbakan Li'nin Avrupa gezisinin detayları belli oluyor

2019-04-03 19:25:46 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang 8-12 Nisan günlerinde 21. Çin-AB ve 8. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri zirvelerine katılmak için Belçika ve Hırvatistan'ı ziyaret edecek.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao bugün düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Mart ayında İtalya, Monako ve Fransa'yı ziyaret ettiğini hatırlatarak, sadece 15 gün sonra bu kez Başbakan Li Keqiang'ın Avrupa'ya gitmesinin, Çin'in Avrupa'yla ilişkilere ne kadar büyük önem verdiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Başbakan Li Brüksel'de Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junker ile görüşmeler yapacak, bu görüşmelerde Çin-AB ilişkilerinin yanı sıra çeşitli uluslararası meseleler ele alınacak ve enerji başta olmak üzere bazı alanlarla işbirliği anlaşmaları imzalanacak.

Çok sayıda işbirliği anlaşması imzaya hazır

Li, 12 Nisan'da Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde düzenlenecek 8. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri zirvesinde, ilgili taraflarla altyapı tesisleri, ticaret, finans, eğitim, ürün kalitesinin incelenmesi, karşılıklı ziyaretlerin kolaylaştırılması ve sürücü ehliyetlerinin karşılıklı tanınması gibi birçok alanda işbirliği protokollerinin imzalanmasına tanıklık edecek. Liderler, Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ekonomi ve Ticaret Forumu'nun açılış törenine katılacak, eğitim işbirliği sergisini ziyaret edecek.

Li ayrıca Hırvatistan'da devlet başkanı, başbakan ve meclis başkanının aralarında bulunduğu devlet erkânıyla bir araya gelecek. İki ülkenin başbakanları nezaretinde çok sayıda işbirliği anlaşması imzalanacak.

Li'nin Hırvatistan gezisi sırasında Çinli bir şirketin inşa ettiği Peljeski köprüsünde inceleme yapılacak, Çin-Hırvatistan Kültür ve Turizm Yılı'nın açılış töreni gerçekleştirilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor